Sarkozy'yi yoğun program bekliyor

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

Sarkozy, birkaç günlük dinlenme sürecinin ardından yoğun bir programa başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

FRANSA'da yapılan seçimin ikinci tur oylamasında yüzde 53.1 oranında oy alarak Cumhurbaşkanı seçilen merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy, birkaç günlük dinlenme sürecinin ardından yoğun bir programa başlayacak.

Cumhurbaşkanlığı makamının yanı sıra siyasette son günlerini yaşayan 75 yaşındaki Jacques Chirac, 16 Mayıs’ta koltuğunu 52 yaşındaki Sarkozy’ye bırakacak. Yeni Cumhurbaşkanı’nın kabinesi en geç 20 Mayıs tarihinde kurulmuş olacak. Başbakanlık makamı başta olmak üzere tüm bakanlıklar üzerinde çeşitli spekülasyonlar yapılırken, Sarkozy’nin sağ kolu ve sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasanın mimarı, Ermeni kökenli Patrick Deveciyan’ın da bir bakanlık koltuğu elde etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Son 5 yıldır Fransa’nın politik arenasında başrol oynayan Nicolas Sarkozy, İçişleri Bakanlığı döneminde göçmenlerin durumunu zorlaştıran ve ülke güvenliğini öne çıkaran politikalarıyla dikkati çekmişti. ‘Küçük Asya ülkesi’ olduğunu söylediği Türkiye'nin AB üyeliğine her şartta karşı olan Sarkozy, bu konuyla çok yakından ilgilenecek. 21-22 Haziran tarihlerinde AB bünyesinde düzenlenecek görüşmelere ilk kez Cumhurbaşkanı olarak katılacak olan Nicolas Sarkozy’nin, Türkiye konusunu, bu tarihten de önce Alman Şansölyesi Angela Merkel’le görüşmesi bekleniyor.

Uzmanlar, Sarkozy’nin Fransa’da Cumhurbaşkanı seçilmesini, Avrupa’nın Türkiye konusundaki ’vazgeçme’ eğiliminin yavaş yavaş gerçeğe dönüşmesi olarak değerlendiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious