Sarksiyan: Herkes eşit olmalı

Sarksiyan: Herkes eşit olmalı.22665
  • Giriş : 09.04.2008 / 18:49:00

Ermenistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Serzh Sarksiyan, "Yasalar önünde herkesin eşit olacağı, güçlü, onurlu, demokratik bir Ermenistan kurmalıyız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermenistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Serzh Sarksiyan, görevi süresince ülkedeki tüm siyasi gruplarla işbirliği yapacağını söyleyerek, "Yasalar önünde herkesin eşit olacağı, güçlü, onurlu, demokratik bir Ermenistan kurmalıyız" dedi.

Merkezi Erivan'da bulunan Mediamax ajansının haberine göre Sarkisyan, yemin ederek görevine başlaması dolayısıyla düzenlenen törendeki konuşmasında, başta ekonomik sorunlar olmak üzere ülkenin karşı karşıya bulunduğu sorunları aşmak için çalışacağını, bu amaçla birlik içinde olmanın önemli olduğunu belirtti.

Sarkisyan, "ülkenin aydınlık geleceği için, kalkınma ve demokrasi için, hukuk düzeninin sağlanması için, daha güçlü ve daha zengin bir ülke için faaliyet göstereceğiz" dedi.

Dış politikada da ülke yöneticileri olarak daha aktif politika izleyeceklerini kaydeden Sarkisyan, halen işgal altında bulunan Yukarı Karabağ konusuna barışçı ve adil çözüm bulunması için de gerekli tüm çabayı göstereceklerini söyledi.

Erivan'da 1 Martta can kaybına yol açan olaylara da değinen Sarkisyan, bunların herkes için acı verici olduğunu, ülkenin geleceği için siyasi tarafların uzlaşması gerektiğini ifade etti.

Ermenistan parlamentosu ile Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu binasında iki aşamalı yapılan yemin törenine, 58 ülke ile uluslararası 12 kuruluştan temsilciler katıldı.

Sarkisyan, daha sonra yemin töreni kapsamında kilise tarafından düzenlenen ayine katıldı.

Tiyatro binası yakınlarındaki cadde ve sokaklar, sabah saatlerinden itibaren davetliler dışındaki araç ve yaya trafiğine kapatıldı, çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. Önlemlerin, halk arasında hoşnutsuzluk yarattığı bildirildi.

Arminfo ajansının haberine göre, öğle saatlerinde kent merkezindeki bir anıt yakınına toplanan bine yakın gösterici, iktidar aleyhine ve ülkenin ilk Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan lehine sloganlar attı.

Bölgeye takviye güvenlik güçlerinin gönderildiği ifade edilen haberde, bazı muhalefet partilerinin liderlerinin de gösteriye katılarak konuşma yaptığı, konuşmalarda ağırlıklı olarak 1 Mart olaylarında hayatını kaybedenler için iktidarın hala girişimde bulunmadığının ifade edildiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious