Sarma sigara içenlerin akciğer kanseri riski daha yüksek

Sarma sigara içenlerin akciğer kanseri riski daha yüksek.9226
  • Giriş : 05.09.2007 / 17:04:00

Sarma sigara içenlerin, daha az tütün tüketmesine rağmen akciğer kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Norveç Sorlandet Hastanesinden Heidi Rolke’nin Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen Dünya Akciğer Kanseri Konferansında sunduğu makalede, sarma sigara içenlerin, istatistiksel olarak daha az yıl sigara içtiği, ancak buna rağmen bu kişilerin akciğer kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu ifade edildi. Bunun nedeninin sarma sigaraların, filtreli sigaralara göre daha kanserojen olduğu belirtildi.
Rolke, tütün ürünleri satışının üçte birinin hala sarma sigaralar olduğu Norveç’te akciğer kanseri olan 333 kişiyle yaptığı araştırmada, hastaların yüzde 80’inin sarma sigara içtiğini tespit ettiğini kaydetti.
Heidi Rolke, sarma sigaralar daha az tütün içermesine rağmen, filtresi olmadığı için daha yüksek nikotin ve katrana maruz kalındığını belirtti.
Dünyadaki en yaygın kanser türü olan akciğer kanserinden Asya’da her yıl 570 binden fazla, dünya genelinde ise 1,3 milyon kişi hayatını kaybediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious