Saros Körfezi'nde sondaj başladı

Saros Körfezi'nde sondaj başladı.11021
  • Giriş : 02.02.2008 / 16:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Saros Körfezi'nde bugün sondaj çalışmalarının başladığını bildirerek, ''Matkabın ucu dönmeye başladı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal da bu sabah itibariyle başlayan sondaj çalışmalarının sonucunu ümitle beklediklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler ile TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, TPAO'nun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bakan Güler, Ege'deki petrol arama çalışmaları kapsamında Saros Körfezi'nde çalışma yapılacak yerin koordinatları tespit edildiğini hatırlatırken, "Gemi demirini attı, şimdi tespit ettiğimiz noktada matkabın ucu dönmeye başladı, bugün sondaj başladı. İnşallah sonuçları aldıkça sizlerle bunu paylaşırız" dedi.

Mehmet Uysal da sondaj çalışmalarının bu sabah itibariyle başladığını belirtirken, bölgede 3 bin 500 metre derinliklere kadar sondaj yapılacağını arama noktalarının Edremit Körfezi, Saros ve Gökçeada açıklarında olduğunu ve ümitle çalışmaların sonuçlarını beklediklerini anlattı.

Açılan her kuyunun Türkiye'ye maliyetine ilişkin bir soru üzerine de TPAO Genel Müdürü Uysal, bir kuyunun maliyetinin yaklaşık 150 milyon dolardan fazla olduğunu belirterek, "Eğer kuyu boş çıkıyorsa üstüne bir bardak su içiyorsunuz ve heyecanla aramaya devam ediyorsunuz" diye konuştu.

Maliyetin 500 milyon dolara ulaştığında bulunacak rezervin bunu karşılayacak kadar büyük olması gerektiğine işaret eden Uysal, bu yatırımları karşılayabilmesi için minimum rezervin 5 milyar varilden fazla olması gerektiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de petrol fiyatlarının artmasının bir nedenini de bu yatırımların yapıldığı zaman, maliyetleri karşılamak olduğunu belirtti.

Böylece daha önceden ekonomik gözükmeyen rezervlerin bile ekonomikleştiğine dikkat çeken Güler, "Dolayısıyla tavuk-yumurta ilişkisiyle giden bir ilişki zinciri var" dedi.

Güler, bundan dolayı da giderek daha derinlere inen daha zor yataklara ulaşmak için yatırımlar yapıldığını söyledi. Kendilerinin arama çalışmalarına büyük bir umutla devam ettiklerini anlatan Güler, dışa bağımlılığı daha da azaltacak, cari açığa olumlu katkılar sağlayacak bir yapıya ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious