Şaşırtıcı gemide tatil yok, iş var

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

İnternet sayesinde kimin nerede ve ne zaman çalıştığının önemi kalmadı. Bu sistemin en ilginç kullanımıysa ABD'den geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Off-shore iş ve işçi bulma kurumu

Demir atmış her geminin tatil yapan mutlu turistleri taşıdığını sanmayın sakın.

Bilişim şirketlerinde çalışmanın diğer sektörlerden farklı olarak istenen zamanda, istenen yerde, istenen şekilde çalışabilme avantajı var. New York'taki birçok binanın güvenlik kameralarının daha ucuz işgücü olduğu için internet üstünden Hindistan'daki şirketler tarafından değerlendirilmesi, birçok şirketin telefon görüşmelerini geleneksel hatlardan internet hatlarına taşıması da bu yüzden.
Ancak rekabet avantajı yaratma konusunda küresel şöhrete sahip ABD'de ilk örnekleri görülmeye başlayan bir akım işi daha da enteresan bir şekle sokmayı başardı.

Bilgisayar yazılımı geliştiren bir şirketin üç ortağı Carousel adlı bir yük gemisini 10 milyon dolara satın alır ve Bahama Adası'na kaydettirir. Böylece teorik olarak ABD ile hiçbir ilgisi kalmaz. Ardından bu gemiyi bilişimin kalbinin attığı Kaliforniya açıklarına çekerek Amerikalı ve göçmenlerden oluşan yazılım mühendislerini çalıştırmaya başlar. Böylece hem yerli çalışanlar evlerinden fazla uzaklaşmamış olur hem de yabancı ülkelerden gelen 600'den fazla Amerikan göçmen yasalarına bağlı kalmadan çalışma imkânı bulur.
Kimilerinin yıllar önce Afrika kıtasından zenci köleleri ülkeye taşıyan gemilerine benzettiği bu girişim sahiplerine göre harcamaların yüzde 90'ını ABD'ye kayıtlı şirketlerinde tutuyor ve Amerikalı yazılım uzmanlarının işini korumasını sağlıyor. Bu mantık da bir açıdan doğru, zira ABD'deki bilişim projelerinin birçoğu maliyet farkı yüzünden başta Hindistan olmak üzere yabancı ülkelere ihale ediliyor.

David Cook ve Roger Green adlı iki Amerikalı tarafından kurulan SeaCode adlı bu şirketin sunduğu hizmetin bir avantajı da projeyi takip etmek, toplantılar düzenlemek için günler süren okyanus ötesi seyahatlere gerek bırakmaması.

ABD'de normalde yabancı uzmanları çalıştırmak için özel yetenek vizesi olarak adlandırılan H1-B tipi vize almak gerekiyor. Ancak Amerikalıların iş haklarını korumak için bir süredir (özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra) devlet bu vize için işi yokuşa sürüyor. Microsoft'un Başkanı Bill Gates bu vizeyi fazla akıllı insanları Amerika'dan uzak tutmak için çıkarılmış bir prosedür olarak adlandırmıştı. SeaCode firması gemisinde çalışan bilişim uzmanlarını 'gemici' olarak kaydettirdiği için hem sistemi yasal kılıyor hem de ABD topraklarına kısa süreli ziyaret ve konaklamaları da mümkün kılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious