Sason'un ilginç nüfus yapısı

Sason'un ilginç nüfus yapısı.14754
  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Batman’ın Sason İlçesi bugünlerde nüfus yapısıyla gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer, ölenlerin kayıtlardan düşülmemesi nedeniyle böyle bir durumun ortaya çıktığını belirtirken, muhtarların uyarılarına rağmen birçok kişi ölen yakınlarının kayıtlarını sildirmemiş.

Yetkililere göre yaşlı nüfusun fazla olması, ölenlerin kayıtlarının düşülmemesinden kaynaklanıyor. Geçen yıl ölenlerin nüfustan düşülmesi için iki kez çalışma yapıldığını belirten Kaymakam Vehbi Bakır, “İlçede, kayıtlara göre 90 yaş üstü 1583 kişi yaşıyor, 100 yaş üstü 1140 kişi yaşıyor. Geçen sene 2 defa muhtarlar ve güvenlik güçleriyle ölenlerin nüfustan düşülmesi için çalışma yapıldı. İsim isim tespit ediyoruz. Daha sonra kanunun öngördüğü şekilde bilgiler nüfusa işleniyor. Eğer ölümü varsa düşülüyor” dedi.

Yetkililerin uyarısı üzerine hareket geçen muhtarlar da, yerleşim birimlerindeki insanları uyardı. Kayıtlarda çok daha yaşlı insanların da bulunduğunu savunan muhtarlar, uyarılarının dikkate alınmamasından şikayetçi. Muhtarlara göre, yaşı yüzün üzerinde olanların bir çoğu öldüğü ve yakınlarının da başka yerlere göçettiği için nüfus kayıtlarından düşülmememiş.

Resmi kayıtlara göre nüfusunun 3’te birinin yaşlılardan oluşması gereken ilçede, genç ve orta yaşlıların çokluğu da gözden kaçmıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious