Satanistler geri dönüyor

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

Uzun süre kendilerini saklayan satanistlerin yeniden ortaya çıkacağı iddia ediliyor. Anton kod adlı satanist elebaşı, yeni 'müritler' bulmak için harekete geçtiklerini aktardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haftalık haber dergisi Aksiyon, son sayısında uzun süredir ortalarda gözükmeyen Satanistlerin tekrar ortaya çıkacağını ileri sürdü. Dergide yeralan yazıya göre 23 Haziran 1998'de Alp Canan Yuğaç ve Aslı Yardımcı isimli iki gencin 'tuhaf' bir şekilde intihar etmesi Türk kamuoyunu 'satanizm' kavramıyla tanıştırdı. Satanizm bağlantılı intiharlar, cinayetler gündemi işgal etmeye başladı. Kendilerine has tarzları olan kara kıyafetli gençler satanizm ile tanışıyor ve 'şeytan' için direkt ya da dolaylı cinayet işliyorlardı.

Diyanet İşleri, Milli Eğitim ve Emniyet başta olmak üzere çok sayıda kamu ve sivil toplum kuruluşu satanizme savaş açtı. Bunun sonucunda satanistler ortalıkta görülmemeye başladı, satanizm bağlantılı cinayetlerin ardı arkası kesildi. Geçen süre zarfında kılık değiştirerek, siyah kıyafetler yerine 'sivil giyinerek' halkın arasına karışan satanistler, sokak çocuklarını uyuşturucu mekanizması içinde kullandı.

Kendi içine kapanan, tanınmamak için her türlü yolu seçen 'şeytan yoldaşlarının' tekrar piyasaya çıkmak için hazırlık yaptıkları iddia ediliyor. Aksiyon dergisinin ulaştığı 'Anton' kod adlı, K.B. isimli satanist, geçen zaman diliminde tekrar toparlandıklarını, ayin yapmak ve 'tebliğde' bulunmak için önümüzdeki günlerde tekrar piyasaya çıkacaklarını iddia ediyor. Anton, yeni hedeflerinin ilköğretim ve lise öğrencileri olduğunu aktarıyor. K.B, Anton kod adını kullanmasının, kendisinin iyi bir satanist olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu söylüyor. Anton, modern satanizmin kurucusu The Satanic Bible (Satanizm'in Kutsal Kitabı) yazarı Anton Szandor LaVey'in ön adı.

TÜRKİYE'DE 50 GRUP SATANİST VAR

Anton, kendisinin lise yıllarından beri satanizmin içinde olduğunu, şu anda grup lideri konumuna geldiğini vurguluyor. Niçin tekrar ortaya çıkmak istediklerini ise şöyle açıklıyor: "Türkiye'de ciddi baskılar gördük. Satanizm bağlantılı olduğu söylenen cinayetlerden sonra polis buluşma mekânlarımızı sıkı takibe aldı. Mecburen çekildik. Ama bu durum işimize yaradı. Çünkü daha sağlam temeller oluşturduk. Örneğin benim grubumdakiler şu anda çok iyi satanistler. Bende 15 yaşından 30 yaşına kadar satanist var, ben ise 27 yaşındayım. Çıkıp kendimizi anlatmamız lazım; biz bir dine mensubuz ve dinimizi anlatmak istiyoruz. Satanist sadece kedi kesip cinayet işlemiyor; bunu insanlar bilsin istiyoruz."

Hedef olarak, ergenlik döneminde, inanç anlamında ateizme yakın düşünceye sahip gençleri daha çok tercih ettiklerini söylüyor satanist 'grup lideri' Anton. Türkiye'de 50 kadar satanist grubun olduğunu da iddia eden Anton, polisin baskı döneminin artık bittiğini düşündüklerini aktardı.

Anton, klanlarının 4 gruptan oluştuğunu, kendisine bağlı grubun 30 kadar üyesi bulunduğunu aktardıktan sonra şöyle devam ediyor: "Yakında mezarlıklar ve kendi gizli mekânlarımızda ayinlerimiz başlayacak. Katılımların kutsanması var. Yeni gençlere dinimizi anlatmamız lazım. Bu inancı paylaşmamız gerekiyor. Sadece yaşamakla olmaz!.."

İNTERNET ÜZERİNDEN HABERLEŞMEYİ TERCİH ETMİYORLAR

Gençlerin zaaflarından faydalanarak tuzaklar kurmayı planlayan satanistlerin, onları kendi saflarına çekmek için, internet üzerinden haberleşmek yerine daha çok mekânları tercih edecekleri belirtiliyor.

İnternette sadece tanıtım amaçlı bilgilerin yer alacağını belirten Anton, kendi grubunda bulunan gençlerin aile kimlikleri üzerine ilginç yorumlarda bulunuyor: "Bende önemli işadamlarının çocukları var. Önemli memurların, hatta bir asker çocuğu var. Ailesi dindar olan kızlar ve erkekler de aramızda. Dünyanın gidişatından bıkan, hiçbir dinde aradığını bulamayan kişiler ve en doğru yolu satanizmde bulanlar bunlar. Bizim için aile değil kişinin kendisi önemli. Onun satanizm olgunluğu önemli."

ESKİ SATANİST: EVET DÖNECEKLER!

Şeytan yoldaşlarının yeraltından yerüstüne çıkacağı iddiası, eski bir satanist olan Yeşim K. tarafından da doğrulanıyor. Hâlâ satanist arkadaşlarının olduğunu aktaran Yeşim K, polisin sıkı takibinden sonra satanistlerin kendilerini geri çektiğini, hatta internet üzerinden haberleşmeyi bile bıraktıkların söylüyor: "Ancak son aylarda ciddi hareketlenmelerin olduğuna tanık oluyorum. Arkadaşlarımdan da durumun böyle olduğunu öğreniyorum. Farklı mekânlarda farklı yöntemlerle buluşuyorlar. Umarım geçmişte olduğu gibi cinayetlere tanık olmayız. Öğrendiğim kadarıyla yeni katılımlar çok. Özellikle kızların kutsanması yani bekârete son verme çabaları olacak. Tabi bu bir ayinle olur. Onlara göre şeytan mutlu edilmeli."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious