Satıcılar ağlıyor alıcılar gülüyor

Satıcılar ağlıyor alıcılar gülüyor.7741
  • Giriş : 12.11.2008 / 15:38:00

Küresel kriz tüketimde daralmaya yol açınca sezonluk giysilerde yüzde 50'ye yakın bir düşüş yaşandı. Üretici zor günler geçirirken alıcının yüzü gülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, küresel mali kriz ortamında giyim sektöründeki fiyatların satıcı için külfete alıcı için ise fırsata dönüştüğünü belirtti.

Karakuş,küresel mali krizin etkisiyle sonbahar-kış sezonunda satış rakamlarının düşmesi nedeniyle markaların çareyi indirime gitmekte bulduğunu, sezon başı olmasına rağmen sonbahar-kış giysilerinde yüzde 50'lere varan indirim başladığını bildirdi.

Eskiden indirimli satışların sadece mevsim sonlarında elde kalan ürünleri nakit paraya çevirmek için yapıldığını ifade eden Karakuş, küresel mali kriz nedeniyle tüketicilerin giyim-kuşamdan tasarruf etme eğilimine girdiğini kaydetti. Bu ortamda firmaların karlılıktan çok likiditeye odaklandığını belirten Karakuş, bir çok firmanın kar marjı oranlarının yüzde 5 ile 10 arasına indiğini bildirdi.

Firmaların indirimli satış yaparak sürümden kazanma yolunu tercih ettiğini ifade eden Karakuş, ''Tüketiciler, ihtiyaçlarını ertelemeyip bu indirimden yararlanmalı. Krizde fiyatlar, satıcı için külfete alıcı için fırsata döndü. Hazır giyimde yaşanan daralma önümüzdeki günlerde de devam edecek. Bu nedenle indirim ve kampanyalarda çok sert rekabet yaşanacak'' dedi.

Küresel ısınma nedeniyle kış mevsiminin ılık geçtiğini, bu durumun da kışlık giysilerin satışlarını düşürdüğünü belirten Karakuş, şunları kaydetti:

''Kışlık giysiler havaların sıcak geçmesi nedeniyle elde kalıyor. Giyim ve ayakkabı ve firmaları kış mevsiminin sıcak geçmesi nedeniyle ellerinde kalan mont, kaban, kazak ve bot gibi ürünleri satmak için de büyük indirim kampanyaları düzenliyor. Palto kaban satışları yüzde 70 geriledi. Sadece Ankara'daki hazır giyim üreticileri ve satıcıları, malların elde kalması nedeniyle yaklaşık 25 milyon dolar zarar etti. Bu nedenle firmalar çeşitli kampanyalar ve indirimlerle kışlık alışverişini teşvik etmek istiyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*