'Satılanlar 1.5 köy kadar'

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, Yabancılara satılan taşınmazların 1,5 köy kadar olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Trabzon'da Zorlu Grant Otel'de MÜSİAD tarafından düzenlenen Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısına katılan Özak, bayındırlık alanındaki çalışmalar hakkında bilgi vererek, MÜSİAD şube başkanlarının sorunlarını dinledi.

Yabancıların Türkiye'de çok sayıda taşınmazlar alması ve 'işgal' etmesi ile ilgili iddiaları gündeme getiren Özak, "Yabancıların taşınmazlarına ilişkin vatan elden gitti deniyor. Özellikle Rahşan hanımın çıkışları ile gündeme geldi. 1939'da Hatay'ın ilhakı ile Suriye'den elimizde kalan taşınmazlar ve Yunanistan'a göçenlere ait taşınmazlar çıktığı zaman 1939'dan bugüne kadar satışların toplamı 1,5 köy kadar. Avrupa'da binlerce konut alıyoruz, cami yaptırıyoruz. Burada mütekabiliyet esası da var." şeklinde konuştu.

Türkiye'de 23 devlete ait arazilerin tapusunun olduğunu belirten Özak, "Osmanlı'dan kalan arşivler dijital ortama alınıyor. 12 milyon yeni liralık ihale yapıldı." açıklamasını yaptı.

İller Bankası'nda zihniyet değişimi yaşandığını belirten Özak, belediyelere artık iyi bir ortak olduğunu parti ayrımı gözetmeden her belediyeye eşit mesafede yaklaştığını kaydetti.

Göreve geldiklerinden beri yeni yollar yapmadıklarını belirten Özak, yol güvenliği ve ekonomiye katkısı önemli olan yolların düzenlemesine önem verdiklerini ifade etti.

Arap sermayesi başta olmak üzere diğer ülkelerden Türkiye'ye ilginin arttığını hatırlatan Özak, satışa çıkardıkları 17'nci Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün yanındaki yerlere yabancılardan talep beklediklerini bildirdi.

İller Bankası'nın Hazine'ye devredileceğini söyleyen Özak, belediyelerden alınan yüzde 5'lik kesintinin kalkacağını kendilerinin sadece proje üreteceklerini bildirdi.

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turan, Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Toymaz, Yapı İşleri Genel Müdürü Sefer Akaya, Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Nihat Şahin, MÜSİAD şube başkanları ve yöneticileri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious