Satışlar patlayacak

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Türkiye'de, normal dönemlerde Avrupa standartlarının altında seyreden ortalama şeker ve çikolata tüketiminin, bayramlarda büyük artış gösterdiği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Türk insanının, aile ve dost ziyaretlerine, özellikle bayram gibi özel günlerde eli boş gitmek istemediğini ifade eden Yurdagül, bu nedenle hediyelik şeker ve çikolata satışlarının bayram dönemlerinde daha ön plana çıktığını belirtti.

''BAYRAMLARDA ÇİKOLATA SATIŞLARI 8 KAT ARTIYOR''
Yurdagül, siparişle ürün sevkıyat süreçlerinin tamamlanmasının ardından bayramlık şekerlerin raflardaki yerlerini aldığını kaydederek, şöyle konuştu:
''Bayramlar dışında Avrupa standartları altında seyreden şeker ve çikolata kişi başı ortalama tüketimleri, bayram sezonunda artış göstermekte. Çikolata satışları, bayram sezonunda diğer ayların ortalamalarına göre 8 kat artmakta. İkramlık çikolata talebi, bu sene geçen seneye göre artış trendinde. 2001 krizi sonrası çikolata tüketimi artmakla beraber, en kayda değer büyümenin 2006 senesinde yaşandığını söyleyebiliriz. Yıllık şeker satışlarının dörtte biri de bayramlarda gerçekleşiyor.''

AMBALAJLI ŞEKERLEME
Türkiye'nin, ambalajlı şekerleme konusunda Avrupa'nın gerisinde olduğunu ve bu alanda katedeceği mesafe bulunduğunu dile getiren Yurdagül, şunları kaydetti:
''Bunun temel nedenlerinden biri bizim kültürümüzde tatlının ayrı bir yerinin olmasıdır. Avrupa kültüründen farklı olarak, Türk insanı tatlı ihtiyacını ambalajlı şekerleme ürünlerinden çok geleneksel tatlılarla karşılamaktadır. Aradaki farkta, Avrupa ile Türkiye arasındaki gelir seviyesinin de etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte yenilikçi ambalaj ve ürünlerin hayatımıza katılmasıyla şeker pazarı Türkiye'de ciddi bir gelişim göstermektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious