Satranç olimpiyatı başladı

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

16 Yaşaltı Satranç Dünya Olimpiyatı, Doğubayazıt'ta başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Ilyumzhınon, açılışta yaptığı konuşmada, "Biz dünya genelinde satrancın ilerlemesi için seferberlik ilan ettik. Özellikle okuldaki öğrencilerin daha fazla satranca ilgi göstermesini için çaba sarf ediyoruz. Bugün de Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde 16 Yaşaltı Olimpiyatını başlattık. Çok güzel bir ortam bu organizede katkısı olan herkese teşekkür ederim. Dünya'nın dört bir tarafından gelen bütün sporcuları tebrik ederim. Hepimiz kardeşiz." dedi.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok güzel bir ilçesinde olimpiyat organize ettiklerini söyledi. Başkan Yazıcı, "Türkiye'de satrancın gelişmesi için bütün imkanlarımızı kullanıyoruz. Özellikle okuldaki öğrencilerin satranç ile ilgilenmesi çabası içerisindeyiz." diye konuştu.

Olimpiyatın da Doğubayazıt'ta organize edilmesi için çok emek verildiğini belirten Yazıcı, "Olimpiyatın Doğubayazıt'ta organize edilmesi için çok çaba sarf ettik. Bugün de Doğubayazıt'ta olimpiyat başladı. Herkese hayırlı uğurlu olsun. Bu organizede katkı sağlayan herkese teşekkür ederim." dedi.

Ağrı Valisi H. İbrahim Akpınar ise, olimpiyatların Ağrı'da organize edilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. Konuşmalardan sonra Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı katkılardan dolayı Kalmikya Cumhurbaşkanı Kirsan Ilyumzhınon'a plaket verdi. Törenden sonra oyun masalarını bulunduğu yeri gezen Cumhurbaşkanı Ilyumzhınon, Ağrı Valisi H. İbrahim Akpınar ile satranç oynadı. Kısa süren oyunda taraflar berabere kaldı. Cumhurbaşkanı Ilyumzhınon satranç olimpiyatını başlatarak Ağrı'dan ayrıldı.

Doğubayazıt Golden Hill'de organize edilen 16 Yaşaltı Dünya Gençler Satranç Olimpiyatına 25 ülkeden 110 sporcu, antrenör ve kafile yöneticileri katıldı. Bir hafta sürecek olan Olimpiyat Cumartesi İshakpaşa Sarayı'nda yapılacak final maçı ile sona erecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious