Savaş, kıyasıya sürüyor

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Lübnan'daki operasyona ara vermeyen İsrail, kuzey sınırının öteki tarafında Hizbullah gerillalarıyla çatışmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail askerleri Lübnan topraklarındaki Marun el Ras köyünün kontrolünü ele geçirmiş durumda. İsrail Ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada Hizbullah gerillaları ile yaşanan çatışmalar sırasında birkaç askerin yaralandığı belirtildi.

İsrail'de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesi ise internet sitesinde, İsrail birliklerinin Hizbullah'ın kalelerinden biri olarak gösterilen Bint Cibeyl eteklerine kadar ilerlediklerini duyurdu. Burada yaşanan silahlı çatışmada 9 askerin yaralandığı kaydedildi.

İsrail'in Lübnan'ı yerle bir eden operasyonlarında şu ana kadar büyük çoğunluğu sivil 369 Lübnanlı hayatını kaybetti.

Bu arada İsrail bu sabah Gazze Şeridi'nde Filistinli örgütlerce kullanıldığını iddia ettiği birkaç binayı bombaladı. Hava saldırısı öncesi bina sakinlerini terk etmekleri yönünde uyaran İsrail, bombalanan binalardan birinin İslami Cihat üyeleri tarafından füze imalathanesi olarak kullanıldığını öne sürdü. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Hamas tarafından kullanılan bir başka binanın da bombalandığı kaydedildi.

Bir askerinin kaçırılmasından sonra Gazze'de operasyonlara başlayan İsrail, üç haftadan fazla süredir gerçekleştirdiği bombardıman ve saldırılarda 115 Filistinliyi öldürdü. Ölenlerin çoğunu siviller oluşturuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious