Savaş akademisinde barış konuşulacak

Savaş akademisinde barış konuşulacak.19529
  • Giriş : 26.11.2007 / 17:26:00

Annapolis, yarın başlaması öngörülen tarihi Ortadoğu barış konferansına ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maryland eyaletinin başkenti olan Annapolis, Washington DC'nin yaklaşık 35 mil(56 km) doğusunda bir sahil şehri.

Amerikan Deniz Harp Okulu'na ve Deniz Akademisine ev sahipliği yapıyor. Rhode Island eyaletinin Newport şehri ile beraber doğu yakasının en önemli yelken merkezi olan şehirde bugün başlayacak tarihi zirvenin, Ortadoğu barışı için yeterli rüzgar oluşturup oluşturmayacağı, tüm dünya tarafından merakla bekleniyor. Chesapeake koyunda zirveye ev sahipliği yapacak 162 yıllık tarihi Deniz Harp Okulu binasında bu kez, savaş taktikleri değil, barış müzakereleri yapılacak.

Filistin, İsrail ve bölge ülkelerinden önce, akademi önünde, Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi din adamları bir araya gelerek, Ortdadoğu barışı için dua ettiler. Beth Shalom Sinagogu Hahamı Ari Goldstein, "İbrahim'in çocukları olarak, barış için dua ediyoruz" dedi. Hıristiyan din adamları adına duayı Presbiteryen Papaz William Hathaway yaparken, Müslümanlar adına duayı da Annapolis İslami Toplumu adlı organizasyonun imamı Muhammed Arafa yaptı.

Öte yandan Annapolis'te konferansla ilgili güvenlik önlemleri de had safhada. Federal Havacılık Dairesi, Annapolis üzerine, askeri uçaklar dışında, hiçbir uçağın 4 bin feet'ten daha aşağıda ve 2 deniz milinden daha yakında uçmasına izin vermiyor. Donanma Akademisinin sahilinde yer aldığı Severn Nheri de tekne trafiğine yarın kapalı kalacak. 36 bin nüfuslu şehirde, tüm inşaat faaliyetleri de Çarşamba gününe kadar durduruldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious