Savaş alametleri

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Son gelişmelere göre ABD, İran'a saldırma hazırlığında

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Başkanı George W. Bush'un son zamanlarda İran'a karşı tutumunu sertleştirerek Basra Körfezi'ndeki Amerikan askeri varlığını takviye etmesi, 2003'te Irak'ın işgal edilmesinden önce yaşanan gelişmelere benzetiliyor.
Bu benzerlikleri bir haber-analizde değerlendiren Amerikan haber ajansı AP, ilk olarak, geçmişte Irak'a karşı kanıtı olmayan suçlamalar yönelten Bush yönetiminin şimdi aynı şeyi İran'a karşı gündeme getirdiğine dikkat çekti.

Irak'taki sürecin tekrarı mı?
Ajansa göre İran'ın Irak'taki terörist gruplara silah yardımı yaptığı iddia edildi; ancak bu silahlar ve teçhizatın Tahran kaynaklı olduğu yolunda bir kanıt gösterilmedi. İran ajanlarının 5 Amerikan askerini kaçırarak öldürdüğü resmi bir söylenti olarak yayılırken bunun da kanıtı sunulmadı.
Nükleer emellerinden dolayı İran, "şer ekseni ülkesi" olarak adlandırılıyor. AP'ye göre Bush'un söyleminde, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın da, asılan Saddam Hüseyin'in yerini aldığı görülüyor.
AP, tüm bu gelişmeleri alt alta koyan ABD Kongre üyeleri ile istihbaratçılarının "Irak'ta yaşananlar tekrar mı edilecek?" diye sorduğunu aktardı.

Çatışma habercisi gelişmeler
AP, İran'la bir çatışmaya işaret eden gelişmeleri şöyle sıraladı:
# Bush, ikinci bir uçak gemisi grubu göndererek Körfez'deki ABD donanma gücünü Körfez Savaşı'ndan bu yana en yüksek düzeye çıkardı.
# Bush, Amerikan askerlerine Irak'taki İran ajanlarının yakalanması veya öldürülmesi emri verdi.
# Washington, İran'ın Arap komşularını füzesavar Patriot sistemleriyle donattı.
# Pentagon, İran'a transfer edilebileceği şüphesiyle, ABD Hava Kuvvetleri'nden çoktan emekli olan F-14 savaş uçaklarına ait yedek parça satışını durdurdu.


Brzezinski: Son durak İran
Bush yönetimini eleştiren birçok isim, Beyaz Saray'ın, tıpkı 2003'te Irak'ın işgal edilmesinden önce yaptığı gibi, şimdi de "Tahran'ın Irak'taki silahlı direnişle bağlantısını abarttığını" düşünüyor.
Nitekim geçen hafta sonu açıklanan Amerikan Ulusal İstihbarat Tahmini'ne göre Irak'taki terörist faaliyetlerde Suriye ve İran'ın rolünün birincil bir etken olmadığı dile getirildi.
ABD'nin eski başkanı Jimmy Carter'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brzezinski, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde, Irak'ta durumun daha da kötüleşmesi durumunda olabilecekleri, "Yokuş aşağı inen bu yolda son durak, İran ve daha geniş anlamda İslam dünyasının büyük bölümüyle kafa kafaya bir çatışma yaşanması" sözleriyle anlattı.

Bush'tan savunma bütçesinde büyük artış talebi

ABD Başkanı George Bush, Irak ve Afganistan'daki askeri harcamalarda kullanılmak üzere yaklaşık 235 milyar dolarlık artış talebini içeren bütçe tasarısını Kongre'ye sundu. Bush'un, Kongre'ye sunduğu planla birlikte, bütçenin toplam miktarının 2.9 trilyon dolara yükselmesi öngörülüyor. Irak için daha fazla harcama yapılması gerektiğinin belirtildiği taslağın Kongre'de kabul edilmesi durumunda, bugünden 30 Eylül 2008'e kadar yaklaşık 716 milyar doların savunmaya harcanacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious