Savaş 'iyiye' gitmez!

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Ceburi pişman: ABD'liler diktatörden kötüymüş!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saddam heykelini deviren Ceburi pişman: ABD'liler diktatörden kötüymüş!
ABD işgalinin beşinci yılında Iraklılarla yapılan anketler birbirinin zıddı sonuçlar verirken, ülkedeki hissiyatı en çarpıcı ortaya koyan Saddam rejiminin devrilmesinin sembol isminin çıkışı oldu. Bağdat'ın Firdevs Meydanı'nda 9 Nisan 2003'te Saddam heykeline ilk darbeyi vurarak kalabalığa öncülük eden Iraklı halter şampiyonu şimdi binpişman. O vakitler balyozu Saddam'ın heykeline indirirken sevinç gözyaşları döken Kazım Ceburi, dört yıl sonra yüreğinde kopan fırtınayı "Heykeli devirdiğime çok pişmanım. Amerikalılar diktatörden daha kötü. Her gün bir öncekinden daha kötü" sözleriyle dile getirdi.
Saddam'ın oğlu Uday'ın Ebu Garib'e tıktığı mağdurlardan olduğu halde Saddam rejiminde yaşamayı ister hale geldiğini söyleyen Ceburi, "Aşiretimden eziyet görmüş çok insan var. Heykelin yıkılması benim rüyamdı. Ama bildiğin şeytan bilmediğin şeytandan iyidir. Düşmanı daha fazla dost göremeyiz. Durum daha tehlikeli oluyor. İnsanlar giderek fakirleşiyor. Saddam, Stalin gibiydi. Ama işgal daha beter olduğunu gösteriyor" dedi.
Iraklıların gelinen noktaya dair görüşleri de anketlerle ortaya seriliyor. Ama birbirinin tam tersi sonuçlar dikkat çekiyor. Britanya merkezli Opinion Research Business'in 5 bin 19 kişiyle yaptığı anketin sonuçlarına bakılırsa Iraklıların yüzde 26'sına karşı yüzde 49'u bugünün Saddam döneminden iyi olduğu, yüzde 16'sı da 'İkisini de beter' bulduğunu ve yüzde 61'i henüz iç savaş yaşanmadığı görüşünü dile getirmiş.
Ama BBC, ABC News ve USA Today'in 2 bin kişiyle yaptığı ankete göre, halkın yüzde 53'ü Irak hükümetinden hoşnut değilken, yüzde 82'si işgal güçlerine güvenmiyor. Yüzde 78 işgale karşı çıkarken, yüzde 69'u işgalin durumu kötüleştirmekten başka işe yaramadığı görüşünde. İşgal güçlerine saldırıya hak verenler ise 2004'teki yüzde 17'den yüzde 51'e çıktı.
Ramazan'ın darağacı hazır
Öte yandan devrik lider Saddam Hüseyin ve iki eski Baas yetkilisinin idamına tepkiler dinmemişken, aynı cezaya çarptırılan Saddam'ın yardımcısı Taha Yasin Ramazan'ın infazının da bugün şafak sökmeden yapılacağı öne sürüldü. Ramazan'ın avukatlarına 'Sabaha hazır olun' talimatı verilirken, resmi kaynaklar Iraklıların Ramazan'ı teslim almak için ABD'li yetkililere başvurduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious