Savaş karşıtı sokak tiyatrosu

Savaş karşıtı sokak tiyatrosu.10183
  • Giriş : 07.03.2008 / 16:19:00

Tıp doktorluğunun yanı sıra "savaş karşıtı" mesajlar içeren sanat çalışmalarına da imza atan Dr. Derviş Özer, bu etkinliklere "Çanakkale Projesi" ile bir yenisini eklemek istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kadın ve Doğum Uzmanı doktor Derviş Özer, doğum yeri Kıbrıs-Lefkoşa'da çocukluğunda tanık olduğu 1974'teki olaylardan çok etkilendiğini; bu nedenle "savaşın çocuk ruhunda bıraktığı izleri, savaşın korkunç yüzünü" sanat aracılığıyla üniversite yıllarından itibaren herkese anlatma çabasına girdiğini belirtiyor.

Çanakkale Savaşları'na ilişkin uzun süre araştırma yaptığını ifade eden Özer, o döneme ilişkin "Çanakkale" adını verdiği projeyi şöyle anlattı:
"Çanakkale Savaşlarında şehit olan askerleri anmak için her yıl düzenlenen törenlere binlerce Anzak turist geliyor. Bu turistlerin geldiği tepede bir platform kurarak sokak tiyatrosu yapmak istiyorum. Burada oynayacak her oyuncunun ayrı bir öyküsü olacak. Oyun bittikten bir süre sonra seyirci, oluşturulan mevzide dolaşarak kendini bir savaş alanının içindeymiş gibi hissedecek. Oyun boyunca çevrede bulunan seyirci hem müzik hem de yaratılan mizansenle savaşı yaşayacak; top ve tüfek sesleriyle kendini savaşın içinde gibi hissedecek. Savaşın ne kadar korkunç bir şey olduğunu insanlara yaşatmak istiyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious