Savaş karşıtları partisi

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

İngiltere'de Irak savaşı karşıtları siyasi parti kuracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Spectre (Hayalet) adlı bir parti kuracak olan aileler, savaşın yasal olmadığını ve çocuklarının boş yere öldüğünü savunarak savaşa karşı çıkmayan bakanların karşısına seçimlerde rakip olacak. İngiliz The Guardian gazetesi haberinde, partinin kurulmasından önderliği Başbakan Tony Blair'in karşısına geçen seçimlerde rakip olarak çıkan oğlunu Irak'ta kaybeden 54 yaşındaki Reg Keys olacağını belirtti. Gazete, Keys ile küçük bir grubun bir araya gelerek partinin kurulması için çalışmalara başlayacaklarını yazdı. Guardian, Başbakan Blair'in Saddam Hüseyin'in devrilmesine yol açan savaşın araştırılmasına engel olmasına karşı temyiz mahkemesinde zafer kazandıklarını belirtti. Gazete bu zaferin ailelerin avukatı Phil Shiner tarafından "nefis" olarak nitelendirildiğini kaydetti. Aileler mahkemedeki zaferi önemli olarak görsede siyasi alanda da zafer görmeyi istiyor. Aileler, İşçi Partisi'nin yıllık olağan toplantısı sırasında partinin açışılını yapmayı planlıyor. Irak'ta çocuklarını kaybeden aileler, gelecek seçimlerde 70 aday çıkarmayı ümit ediyor.

Guardian'a konuşan hareketin önderlerinden Keys, "Ölümleri duydukça acıyı tekrar hatırlıyorsunuz. Bazı ailelerin acısının yeni başladığını anlıyorsunuz. Bu ailelerin nasıl hissettiğini biliyoruz. Hepimiz yalan söylenmiş gibi hissediyoruz, umursanmadık ve açıkçası rahatsız edildik. Ancak şimdi durum farklı. Bakanlara, sandalyelerini kaybetmesini sağlayarak yaptıklarını ödeteceğiz." dedi. Gazete, Başbakan Blair'in karşısına rakip olarak çıkan Keys'in oyların yüzde 10.3'ünü aldığını belirtti. Aileler, bu orana bakarak bakanlara seçimleri kaybetmelerine neden olabileceklerini düşünüyor.

Gazete, Irak'ın işgaline karşı çıkan ailelerin giriştikleri bu siyasi hareketten Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Topluluklar ve Yerel Hükümetler Bakanı Ruth Kelly ve Dışişleri eski Bakanı Jack Straw'un zarar görebileceği yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious