Savaş ne dostlukları bozuyor!

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin asker gönderme kararını görüşmeye hazırlanan milletvekilleri, ateşkese rağmen saldırılarını sürdüren İsrail’e tepkili.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail’in ateşkesi tek taraflı olarak bozması Dostluk Grubu Başkanı Vahit Kirişçi’yi de harekete geçirdi. Kirişçi, Lübnan Dostluk Grubu’na katılma kararı aldı.

AK Parti Adana Milletvekili Kirişçi, bir süre önce kendisinden randevu isteyen İsrail’in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi’ye olumsuz cevap vermişti. Büyükelçinin telefonlarına da çıkmamıştı. Lübnan ve Filistin’de yaşananları İslam dünyasının ortak sorunu olarak değerlendiren Kirişçi, İsrail’in saldırılarını durdurmasını istedi. 263 milletvekiliyle Meclis’teki en kalabalık dostluk gruplarından biri olan İsrail Dostluk Grubu istifaların ardından 48’e düştü. Milletvekillerinin önemli bir bölümü Lübnan Dostluk Grubu’na geçmek için müracaat etti. Lübnan Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Muş Milletvekili Medeni Yılmaz, milletvekillerinden çok sayıda talep geldiğini, ancak tatil döneminde olmaları nedeniyle üyeliklerin güncellenemediğini belirtti. Lübnan Dostluk Grubu’nun sayısı 21’den 27’e yükseldi. Meclis’in açılmasının ardından talepte bulunan vekiller gruba kaydedilecek. Yaşananlara rağmen Lübnan Dostluk Grubu’nun sayısını yetersiz bulan Kirişçi ise milletvekillerini teşvik etmek amacıyla bu gruba üye olacağını açıkladı. Medeni Yılmaz’la görüştüğünü ve üyelik talebini ilettiğini anlatan Kirişçi, sessiz kalamayacaklarını belirtti. Meclis İçtüzüğü milletvekillerinin aynı anda birkaç dostluk grubuna üye olmalarına imkan tanıyor. Kirişçi, İsrail Dostluk Grubu’ndan istifa etmeden Lübnan Dostluk Grubu’na geçebilecek.

Türk halkının ve milletvekillerinin tepkisini hafifletmek isteyen İsrail Büyükelçiliği görevlileri birkaç kez randevu talebinde bulundu. Büyükelçi Avivi, Kirişçi’nin taleplerini cevapsız bırakması üzerine TBMM Dışişleri Komisyonu’na başvurdu. Dışişleri Komisyonu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Dülger, büyükelçiye 9 Ağustos gününe randevu verdi. Basına duyurulan görüşme, son dakikada Dülger’in rahatsızlandığı gerekçesiyle iptal edildi. İsrail büyükelçisine randevu vermeyen vekiller, Lübnan tarafına ise kapıları sonuna kadar açtı. Meclis Başkanı Bülent Arınç, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış ve İsrail Dostluk Grubu Başkanı Vahit Kirişçi, Lübnan’ın Ankara Büyükelçisi Georges Siam’la bir araya geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious