'Savaş sırasında olur bunlar'

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Lübnan'da sivilleri hedef almadıklarını ama savaşta sivillerin de zarar görebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'in kuzeyinde yoğun roket saldırılarına hedef olan Hayfa kentinde bugün incelemelerde bulunan Livni, Hayfa Belediye Başkanı Yona Yahav ile birlikte NOF otelinde basın toplantısı düzenledi.

Lübnan'daki saldırılarla ilgili olarak, İsrailli sivilleri hedef almakla suçladığı ve terör örgütü olarak nitelendirdiği Hizbullah'a karşı kendilerini savunma haklarını kullandıklarını öne süren Livni, kendilerinin ise sivilleri hedef almadığını iddia etti. "Amacımız Hizbullah mevzilerini yok etmek" diyen Livni, operasyonda sivillerin de zarar görmesini savaş esnasındaki olağan bir gelişme olarak nitelendirdi. Bir gazetecinin 'İran ve Suriye'ye herhangi bir mesajınız var mı' yönündeki sorusunu cevapsız bırakan Livni, operasyonların devam edeceğini vurguladı.

Lübnan krizinde uluslararası toplumla ortak hareket etmek istediklerini söyleyen Livni, Roma'da bugün düzenlenen zirveye neden davet edilmemedikleri şeklindeki soruya 'Bu soruyu muhatabına sorun' sözleriyle cevap verdi. Lübnan hükümetiyle ortak hareket etmek istediklerini ifade eden Livni, Lübnan'ın güneyini Hizbullah güçleri yerine Lübnan askerlerinin kontrol etmesini ve bölgede uluslararası gücün görevlendirilmesini desteklediklerini açıkladı. Livni, İsrail saldırısında ölen 4 BM görevlisi için üzgün olduklarını ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a başsağlığı dilediklerini söyledi.

EGELAND, HİZBULLAH'IN SALDIRILARINI DA KINADI

İsrail'in Gazze ve Lübnan'a yaptığı saldırıları sert bir şekilde eleştiren Birleşmiş Milletler Acil Yardım Koordinatörü Jan Egeland, Hizbullah'ın İsrail'in kuzeyine yönelik roket saldırılarını da kınadı. İsrail'in kuzeyinde şu ana kadar 10 sivilin ölümüne neden olan roket saldırılarının yaşandığı Hayfa kentine gelen Jan Egeland, "Saldırıları Lübnan'da Hizbullah'ın merkezindeyken de kınadım. Bu, durmalı." şeklinde konuştu. Egeland, düşmanlıkların durdurulması gerektiğini ifade ederken, "Siviller son korkunç haftalarda çok büyük bir bedel ödemek zorunda kaldı" dedi.

Egeland, Livni ile Hayfa'daki Dan Karmel otelinde basına kapalı bir görüşme yaptı ve katyuşa roketlerinin vurduğu evleri gezdi.

Bu arada, bugün düzenlenen roket saldırılarında biri ağır olmak üzere çok sayıda İsrailli yaralandı. Sirenlerin çalmasıyla birlikte Egeland ile İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve BM Kıbrıs eski Özeli Temsilcisi Alvaro de Soto sığınaklara girdi.

Hizbullah güçlerinin Katyuşa roketleriyle düzenlediği saldırılarda Hayfa'da 10, kuzeydeki diğer kentlerde de 8 kişi haaytını kaybetti. İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarında büyük çoğunluğu sivil 418, Gazze'de ise 131 kişi öldü.

Bu arada İsrail Ordusu, Hizbullah'ın 12 İsrail askerini öldürdüğü yönünde çıkan haberleri doğrulamadı. İsrail medyası ise çatışmalarda en az 20 askerin yaralandığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious