Savaş suçlusu Agim Çeku yakalandı

Savaş suçlusu Agim Çeku yakalandı.9780
  • Giriş : 24.06.2009 / 09:26:00

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan ve savaş suçlusu olarak yargılanan Kosova eski Başbakanı Agim Çeku, Bulgaristan ile Makedonya sınırında gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Diana Yankulova, İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan Çeku'nun Bulgaristan'a giriş yaparken yakalandığını açıkladı.

Sırbistan'ın başvurusu üzerine Agim Çeku İnterpol tarafından arananlan listesine alınmıştı. Belgrad yönetimi Çeku'yu bağımsızlık savaşı sırasında Hırvatistan'da ve Kosova'da, Arnavut gerillaların lideri olduğu sırada savaş suçu işlemekle suçluyor.

Çeku'nun yakalandığı, lideri olduğu Kosova Sosyal Demokrat Partisi yetkilisi tarafından da doğrulandı. Parti yetkilisi, Çeku'nun Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve diğer yetkililerle görüşmek üzere bu ülkeye gittiğini de belirtti.

Sırbistan'ın talebi üzerine İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan Kosova'nın eski Başbakanı Agim Çeku'nun (49) Bulgaristan – Makedonya sınırında Güeşevo Gümrük Kapısı'nda gözaltına alındığı açıklandı.

İNTERPOL'ÜN LİSTESİNDEYDİ

Sırbistan'da mahkeme tarafından ''savaş suçu'' dolayısıyla 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Çeku, 6 Mayıs 2009 tarihinde İnterpol;ün arananlar listesine eklenmişti.

Bulgaristan Savcılığı, Çeku'nun sürekli gözaltına kalmasını talep etti. Uluslararası hukuk uygulamalarına göre Bulgaristan mahkemesinin en geç 40 güne kadar İnterpol'ün talebi ile ilgili karar alması gerekiyor.

-AGİM ÇEKU KİMDİR? –

Kosova'nın 10 Mart 2006 – 9 Ocak 2008 döneminde başbakanlığını yapan Agim Çeku Belgrad'da Harp Okulu ve daha sonra Zareb'de Askeri Akademisini bitirdi. 1991'e kadar Yugoslavya ordusunda komutan olarak görev yapan Çeku, aynı yıl topçu birlik komutan olarak Hırvatistan ordusuna geçti.

Kosova savaşı sırasında Çeku, Hırvatistan ordusunun ''Fırtına'' operasyonuna katıldı. Aynı operasyona katılan general Ante Gotovina, yine savaş suçundan yargılanmak üzere Ulusalararası Savaş Suçları Mahkemesine çıkarılmıştı.

Sırp makamları tarafından Kosova savaşı sırasında 1998 – 1999 döneminde Sırplar ve başka milletlere karşı soykırım girişiminde bulunmak suçundan aranan Çeku, 2003 yılında Lüblyana'nın Bırnik havaalanında, 2004 yılında da Macaristan'da gözaltına almış, UMNİK'in araya girmesiyle her iki olayda da serbest bırakılmıştı.

Son olarak Mayıs 2009'da Kolombiya'da bir silahsızlanma konferansına katılan Çeku'nun Sırbistan'a iade edilmesi istenmişti. Kolombiya makamları Sırbistan'ın talebini reddederek, Çeku'yu sadece sınır dışı etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*