Savaşın çocuklarıı saklambaç sever

Savaşın çocuklarıı saklambaç sever.14751
  • Giriş : 29.01.2009 / 12:03:00

İsrail saldırılarıyla yerle bir edilen Suriye'nin Kuneytra şehrinde yaşayan 6 çocuk, savaşın yarattığı yıkıntıların arasında saklambaç oynayarak zamanını geçiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Suriye'nin Golan Tepeleri, Şey Dağları ve İsrail sınırı ortasında Kuneytra şehri, İsrail saldırılarının ardından insansızlaşan bir kent durumunda. BM kontrolünde bulunan ve İsrail ile Suriye arasında tampon bölge olma özelliği taşıyan Kuneytra şehrinde sadece iki aile yaşıyor.
İki ailenin 6 çocuğu olan Rima, Meryem, Reca, Hemma, Muhammet ve İsa yıkık binaların arasında saklambaç oynayarak günlerini geçiyor. En yakın okulun bir saat sürmesi nedeniyle okula da gidemeyen çocukların tek tesellisi ise savaş oyunları oynamak. Yıllardan beri çocuk parkına gidemediklerini belirten çocuklar, "Evimizin bahçesinde babam bize ipten salıncak yapmış, sırayla ona binip onuyoruz. Ama genelde hep saklambaç oynuyoruz. Evlerde kimse olmadığı için saklanmak daha kolay" dedi.

İnsanların olduğu yerlerde yaşamak istediklerini söyleyen çocuklar, "Biz çocukların olduğu yerlerde yaşamak istiyoruz. Daha fazla arkadaşımızın olmasını istiyoruz. Bazen birbirimize küsünce veya bazılarımız hastalanınca oynayacak kimse bulamıyoruz. Bu nedenle buradan gitmek istiyoruz" dediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*