Savaşın gerçek galipleri taksiciler

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

İsrail ile Lübnan arasında süren savaşın gerçek galipleri taksiciler, bakkallar ve evlerini kiraya veren otel sahipleri.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Savaşın galipleri, terk edilmiş hayalet şehirlerde zor ama iyi para kazanan taksiciler, evlerini otele çevirenler, karaborsa petrol satmaya çalışan uyanıklar ile bütün süpermerketleri kapanmasıyla hipermarket olup fiyatlarını 10'a katlayan bakkal sahipleri.
Savaş ortamında insanî yardım kuruluşlarında çalışyorsanız ya da gazeteciyseniz savaşın galiplerine baştan yenilmeyi bilmek gerekir. Bu savaşın galiplerinin başında elbette taksiciler geliyor. Savaşın şiddetli olduğu bölgelere inanılmaz fahiş fiyatlarla gidiyorlar. Müşteri ayrımı gözetmeksizin iyi bir karaborsa oluşturan taksi şoförleri 'cephe' denilen kesimlerde günlük 700-800 dolar kazanıyor.

Taksicilerin ardından da içerisinde iki kanepe ile üç yer yatağı bulunan odaları 5 kişiye kiralayarak kişi başı 50 dolar alan evden bozma otelcik sahipleri geliyor. Sur kentinde açık kalan iki otelde oda bulamayan ballı müşterilere kancayı atarak fahiş fiyatlarla evlerini kiraya vermeye çalışıyorlar.

Evlerini kiralayan bu kişileri bakkallar da takip ediyor. Sur'u terk eden binlerce kişiden geriye kalan bakkallar, ellerindeki malları yüksek fiyatla satmaya çalışıyor. Petrol istasyonlarının kapanması nedeniyle bidonlarla petrol satan bakkallar, tanesi birkaç dolar olan şişe suları 4-5 katına pazarlamaya çalışıyor. Bakkal Feyyaz Ebu Cemra, savaş nedeniyle vurulan turizmden şikayet ederken; en çok su ve sigara ile yabancılara içki sattığını söylüyor.

Lübnan'ın güneyindeki Sur kentinin sokaklarında ölüm sessizliği yaşanırken, çöp kokuları bütün şehri kaplıyor. Temizlik görevlilerinin çalışmaması ve elektrik kesintileri nedeniyle geride kalan Sur halkı zor anlar yaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious