Savaşın korkunç bilançosu

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

İsrail'in Lübnan saldırıları 28'inci gününe girerken, savaşın istatistikleri yayınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsral-Lübnan gerilimi ile ilgili yayınlanan istatistikler, savaş ile ilgili çarpıcı gerçekleri göz önüne serdi.

İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarının 28'inci gününde, müdahalenin istatistikleri yayınlandı. Dünyaca ünlü İngiliz gazetesi Independent haberi, "Dünyayı Utandıran Savaşın Bilançosu" manşetiyle yayınlandı.
Savaşın 28 günlük bilançosunu değerlendiren gazeteye göre, Hizbullah'ın iki İsrailli askeri kaçırdığı günden bu yana yaşanan İsrail saldırılarında 932 Lübnanlı hayatını kaybetti, 75 kişi kayboldu, bu kişiler de ölü kabul edildi, 3 bin 293 Lübnanlı yaralandı. Lübnanlı ölü ve yaralıların yüzde 45'ini çocuklar oluşturdu.

Lübnan ordusuna bağlı 29 asker yaşamını yitirdi, 300 bini çocuk toplam 913 bin Lübnanlı yerinden oldu. 94 İsrailli öldü, 1867 İsrailli yaralandı.

LÜBNAN'DA 2 MİLYOR DOLARLIK HASAR OLUŞTU

Güney Lübnan'da halen 10 bin İsrail askeri Hizbullah ile savaşıyor. Hizbullah, İsrail'e bu güne kadar 3 bin roket attı. Olayların ilk gününde Hizbullah İsrail'e günde ortalama 90 roket atarken bu sayı son beş günde 169'a çıktı.

İsrail uçakları ise bu güne kadar Lübnan'a 8 bin 700 bombalama sortisi yaptı, bu saldırılarda 146 köprü ve 72 yol yıkıldı. Lübnan alt yapısında yaklaşık 2 milyar dolarlık hasar meydana geldi. Jiyyeh santralinin de vurulması nedeniyle Akdeniz'e yaklaşık 30 bin ton petrol sızdı.

Aradan geçen süre zarfında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen toplam çözüm sayısı ise "sıfır" oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious