Savaşları bitirecek bir 'Furtuna'

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Farklı projeleriyle tanıdığımız Göksel Baktagir bu kez de kültürleri buluşturan bir "Furtuna"yla çıktı karşımıza.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Furtuna"ya kapılanlar arasında hem Türk hem Yunan sanatçılar var. Topluluk 8 Mayıs'ta, II. Dünya Savaşı'nın bittiği günde, Cemal Reşit Rey'de vereceği konserle, dünya barışına müziğin diliyle dikkat çekmeyi hedefliyor.

Siyaset üzerinden yapılan tartışmalar sanata da bulaşıp insanları 'Batı müziği dinleyip demokratikleşenler' ve 'Alaturka dinleyip geri kalanlar' diye ayırmaya çalışadursun biri Batı müziğinde diğeri Türk müziğinde ustalaşmış iki isim, sanatın bu kısır tartışmalara zemin olmayacağını bir kez daha gösterdi. Kanun icrasında sınırlar ötesi bir üne sahip Göksel Baktagir ve Paris'te kemanı konuşturan sanatçı Nedim Nalbantoğlu, "Âyinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz" darb-ı meselini hatırlatır bir işe imza attı: "Furtuna"ya...

Baktagir ve Nalbantoğlu, müzik yolculuklarına aslında çocukluk dönemlerinde, aynı şehirde, İstanbul'da başlamış. İlk gençlik yıllarında Nalbantoğlu, Batı Müziği Konservatuvarı'nda; Baktagir ise Türk Müziği Konservatuvarı'nda eğitim görmüş. Yıllar sonra Paris'te yeniden yolları kesiştiğinde ikisi de birçok müzik türünü icra edebilen sanatçılar haline gelmiş, enstrümanlarının önde gelen ustaları olarak uluslararası isim yapmışlar. Önünde hiçbir engel duramasın istedikleri Furtuna'nın gücünü aldığı başka isimler de var: Atina'nın önde gelen çello sanatçısı Yiorgos Kaloudis, perküsyoncu Ruth Hill, İstanbul'da yaşayan ritim sazları ustası İzzet Kızıl ve solist Sumru Ağıryürüyen'in de katılmasıyla altı kişi olan grup, Türk ve Yunan kültürlerinde 'fırtına' anlamına tekabül eden bir kelimeyi, 'Furtuna'yı, isim olarak seçmiş. Sanatçılar, Furtuna'da Istranca Dağları'ndan yaylalara uzanıyor. Bir zeybek eşliğinde kendilerinin ve dinleyenlerin ruhunu dinlendiriyor. Sirtolarla hikâyeler paylaşıp kına gecesinde çocuklar gibi eğleniyor.

Göksel Baktagir grup için "İçimizdeki enerji fırtınaya dönüştü. Pürtelâş yarışarak gönlümüzdeki mavi dünyanın seslerini sizlere ulaştırdık." diyor. Daha önce Nedim Nalbantoğlu'yla Gurbet Türküsü adlı çalışmayı yapan Baktagir, Furtuna'yı ilk etapta bir albüm olarak düşünmüş. "Hem ortak kültürleri bir araya getirelim hem de yıllarca birlikte beraber yaşadığımız coğrafyanın tınılarını birleştirelim dedik. Bu albümdeki icralarımız sonucunda ortak bir iklimde bir araya geldik." sanatçıya göre, alanında önde gelen isimlerden kurulu grubun en önemli yanı ise bireysel performansların ve doğaçlamaların ön planda olduğu, son derece enerjik bestelere sahip oluşu.

II. Dünya Savaşı'nın bittiği gün, dünyaya müzikle barış mesajı verecekler

Çağrışımlarının aksine gayet mümbit olan bu Furtuna, 8 Mayıs'ta İstanbul'da kopacak. Cemal Reşit Rey'deki konserin tarihi de manidar. Göksel Baktagir, "8 Mayıs, II. Dünya Savaşı'nın sona erdiği gün. Müzik, bütün toplumları birleştirici en önemli güce sahip. Her yaptığımız çalışmada dünya barışı adına müzikal anlamda kendi ruhumuzu birleştirici olarak ortaya koyuyoruz. Kültürler ne kadar farklı olursa olsun müziğin diliyle her insana her gönüle bir şekilde ulaşıyor. Bu anlamda dünya barışı adına da bir kutlama yapmış olacağız." diyor.

'Bizi birleştiren müzik fırtınası'

Nedim Nalbantoğlu: 20 senelik birleşmemizden sonra yaptığımız ikinci albüm. Çok farklı kültürlerin buluşması. Çok renkli bir birliktelik. Çok renkli bir konser olacak.

İzzet Kızıl: Rüzgar ne tarafa eserse önüne kattığını götürebiliyor. Bizi götürenin bir fırtına olduğunu düşünüyoruz. Her deliğin içine girebiliyoruz böylece. Hepimizin etkinlikleri ayrı ayrı ama müzikte bir potada buluşabiliyoruz. Bir rüzgarda buluşuyoruz. Müzik dili. Bizim yaptığımız çok fazla bilgiye dayalı bir iş değil, sevgiye dayanıyor. Çok zaman bu işe emek verdik.

Sumru Ağıryürüyen: Bu grupta çok önemli müzisyenler var. Hepsi dünya çapında insanlar. Her şey kendiliğinden gelişti. Dünyada çok uzun zamandan beri müzisyenler, farklı kültürlerin müzisyenleriyle çalmanın keyfini, çığır açıcı ve kendilerine katkıda bulunan bir şey olduğunu keşfettiler. Oradaki sevginin, bilgi paylaşımının çok önemli olduğunu kavradılar. Bu, dostluk ve kafalardaki sınırların kaldırılması için çok önemli.

Ruth Hill: Türklerle çalışmaktan çok mutluyuz. Hepsi yüksek kalitede müzik yapıyor. Bizim yaptığımız müziğe de çok benziyor. Biz bir aile olduk. Ortaya çıkan müziğin çok özel bir karakteri var. Furtuna, hem müzik hem de kültürlerin birleşmesi açısından önemli bir birliktelik.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious