Savaşta olan sivillere oldu: 175 ölü

Savaşta olan sivillere oldu: 175 ölü.12805
  • Giriş : 13.08.2008 / 09:45:00

Gürcistan, Rusya ile çatışmalarda Gürcistan tarafında çoğu sivil 175 kişinin öldüğünü bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gürcistan Sağlık Bakanı Aleksandre Kvitaçvili, ölü sayısında belirgin bir artış olduğunu belirterek, Rusya ile çatışmalarda çoğu sivil 175 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Tiflis, daha önceki ölü sayısını 40'ı sivil 92 kişi olarak açıklamıştı.

Rusya da Gürcü askerlerinin Güney Osetya'ya yönelik saldırısında 1600 civarında sivilin öldüğünü açıklarken, bu rakam bağımsız gözlemciler tarafından abartılı bulundu.

TİFLİS'TEN RUSYA'YA SUÇLAMA

Öte yandan, Gürcistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ayrılıkçı Osetlerin kontrol ettikleri Gürcü bölgelerinde giriştikleri "etnik temizliğe" Rus güçlerini seyirci kalmakla suçladı.

Yayınlanan açıklamada, "Güney Osetyalı ayrılıkçılar, Gori bölgesindeki Disevi köyüne girdiler ve evleri yakarak, yerli Gürcü halka saldırarak etnik temizlik yaptılar. Rus güçleri buna seyirci kaldı ve engellemedi" denilerek, bu saldırıların bugün yerel saatle 18.30'da (TSİ: 17.30) meydana geldiği belirtildi.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, benzer eylemlerin Gori yakınlarındaki Karaleti'de de meydana geldiğini kaydetti.

Gürcü Hükümeti, bugün Rusya aleyhinde Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde "etnik temizlik" suçlamasıyla dava açtığını açıklamıştı.

Merkezi Lahey'de bulunan mahkeme ise TSİ: 22.00'ye dek ellerine henüz bir dava dilekçesi ulaşmadığını ancak, Gürcü makamlarının kendileriyle görüşme talebinde bulunduklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*