Savcı, 'bombalı çanta' davasında müebbet istedi

Savcı, 'bombalı çanta' davasında müebbet istedi .11006
  • Giriş : 14.02.2008 / 14:31:00

Şişli'de, geçen yıl gözaltına alınan ve çantasında patlayıcı madde bulunan Öztürk hakkında dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şişli'de, geçen yıl gözaltına alınan ve çantasında 3,5 kilogram A-4 tipi patlayıcı madde bulunan Bülent Öztürk ile biri halen aranan 3 şüpheli hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Mecidiyeköy'de 24 Aralık 2007 tarihinde gözaltına alınan şüpheli Bülent Öztürk'ün sırt çantasında 3,5 kilogram A-4 tipi patlayıcı ile cep telefonu düzeneği ve bol miktarda çelik bilye ele geçirilmesi ile ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı.

Olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, şüpheli Bülent Öztürk'ün, ''Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istendi. Öztürk'ün ayrıca, ''patlayıcı madde bulundurmak'', ''terör örgütü üyesi olmak'' ve ''resmi evrakta sahtecilik'' suçlarından 12,5 yıldan 28 yıla kadar hapsi talep edildi.

İddianamede, Öztürk ile bağlantılı oldukları belirtilen diğer şüpheliler Şahabettin Demir, Zerrin Avcı ile hakkında yakalama emri bulunan eşi Mehmet Şirin Avcı'nın da ''terör örgütü üyesi olmak'' ve ''patlayıcı madde bulundurmak'' suçlarından 10,5 yıldan 23 yıla kadar hapsi istendi.

Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde Beşiktaş'taki İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

-OLAYIN GEÇMİŞİ-

Mecidiyeköy otobüs durakları yakınında gözaltına alınan ve çantasında yapılan aramada, 3,5 kilogram A-4 tipi patlayıcı ile cep telefonu düzeneği ve bol miktarda çelik bilye bulunan Bülent Öztürk'ün üzerinde, 1975 doğumlu ''Mehmet Demirkaya'' adına düzenlenmiş sahte bir kimlik bulunmuştu.

Olayla ilgili Öztürk ile bağlantılı olduğu belirtilen Şahabettin Demir ile evinde kaldığı Zerrin Avcı gözaltına alınmıştı. Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden Öztürk ve Demir tutuklanmış, Avcı serbest bırakılmıştı.

Serbest kalan Zerrin Avcı'nın yakalanamayan eşi Mehmet Şirin Avcı hakkında da yakalama emri çıkartılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious