Savcı, HSYK'yı AİHM'e şikayet etti

Savcı, HSYK'yı AİHM'e şikayet etti.21411
  • Giriş : 03.06.2009 / 12:33:00

Konya'da görev yapan Cumhuriyet Savcısı Cihan Ergün, HSYK'nın kendisi hakkında verdiği ''birinci sınıf olmaması'' kararının haksız olduğunu iddia ederek, AİHM'e başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya'da görev yapan 45 yaşındaki Savcı Ergün, AİHM'e yaptığı 8 sayfalık başvuru yazısında, lisansüstü eğitimini yaptığını, 2001 yılında uluslararası ceza hukuku ile ilgili olarak ''Suçluların iadesi ve suçlularını iadesinde hususilik kuralı'' isimli tez ile lisansüstü eğitimini tamamlayıp ''hukukta uzman'' unvanı aldığını belirtti.

Lisansüstü eğitim diploması nedeniyle birinci sınıf hakim-savcılığa 30 Nisan 2003 tarihinde emsallerinden önce ayrıldığını, çeşitli dergilerde yayımlanmış bilimsel makalelerinin bulunduğunu ifade eden Ergün, 24.12.2005 tarihinde 5435 sayılı yasa çıkarılarak ''birinci sınıf olmak için bekleme süresi''nin üç yıla indirildiğini kaydetti.

Bakanlık memurlarının birinci sınıfa ayrılma tarihinden itibaren üç yıllık sürenin dolup dolmadığını matematiksel olarak inceleyip ''birinci sınıf olmuştur'' diye kendisine yazması gerektiğini dile getiren Ergün, bunun yapılmadığını, ayrıca HSYK'nın da kendisi hakkında ''birinci sınıf olmaması'' yönünde karar verdiğini söyledi.

Bu karara itiraz ettiğini, 10 gün içinde kendisinden itirazlarını gerekçeleri ile bildirmesinin istendiğini anlatan Ergün, şunları kaydetti:

''Verilen 10 gün içinde, 12.02.2008 tarihli yazımla itirazımı yaptım. Yine bu itirazıma 27.02.2008 tarihli 179 sayılı ret kararı geldi. Buradaki özelliğe dikkat edilmelidir; 5435 sayılı yasanın çıktığı anda baş vuruyorum, bir yıla yakın süre bekleniyor, hakkımda bir suç, bir iddianame, bir dava yokken ve bir disiplin cezası kararı yokken olumlu karar verilmiyor. Yasanın yürürlük anındaki benim koşullarım değerlendirilmiyor, ileriki tarihler beklemeye alınıyor. Bu adil yargılamanın adil değerlendirmenin adalet idesinin hiçbir alanına dahil edilemez.

Bu karara da yine nihai yasal hak olarak itiraz ettim. Bu defa HSYK itirazları inceleme kurulu olarak, karar verdi. Birinci sınıf olmama kararını kesinleştirdi. Dolayısıyla Anayasa'nın 159/3 maddesi nedeniyle ülke içindeki ulusal hukuk yolu tükenmiştir.''

HSYK kararlarına karşı hiçbir makam ya da merciye başvurma ve yargı yoluna gitme hakkı bulunmadığını vurgulayan Ergün, aylar süren sürüncemeler sonunda 2005 yılından 2009 yılı ocak ayına kadar dört buçuk yıldır mağdur edildiğini, birinci sınıf olamadığı için bu tarihler arasında maaşında 53 bin dolarlık kayıp bulunduğu kaydetti.

-GEÇİM SIKINTISI VE SAĞLIK SORUNLARINI ÖNE SÜRDÜ-

Evli ve üç çocuk babası olduğunu ifade eden Ergün, Cumhuriyet Savcılığı dolayısıyla aldığı maaş dışında bir geçim kaynağının bulunmaması ve başka bir iş yapmasının mümkün olmaması nedeniyle geçim zorluğu altında ezildiğini öne sürdü.

2004 yılından bu yana sistemli olarak kendisine yapıldığını öne sürdüğü ''haksız ve hukuk dışı uygulamalar yüzünden göz sağlığını yüzde 80 yitirdiğini'', buna dair raporu da AİHM'e sunacağını ifade eden Ergün, başvurusunda şu ifadelere yer verdi:

''Doğal beslenen ve hiç hasta olmayan bir insandım. 2004 tarihinden sonra inmeyen bir kolesterol çıkışına duçar oldum, raporlarını sunacağım. Cildimde yaralar ve dökülmeler oluştu, 5 yıldır iyileştirememekteyim. Raporunu sunacağım. Karşılanması ve rakamlarla ifade edilmesi imkansız bir manevi işkence, ruhsal travma altındayım. Kısmen dahi olsa karşılanabilmesi için ve idarenin keyfi uygulamalarını bir daha insanlara yapamaması için ağır bir ödenti altına sokulması gereği de nazara alınarak beş yüz milyon avro manevi tazminat verilmesini istiyorum.''

Ergün, maaş farkları ve mahkeme masraflarının yanı sıra başvuru kabul edildiğinde ayrıntıları belirtilmek üzere şimdilik 100.000 avro da maddi tazminat talep ettiğini dile getirdi.

İlk kez bu konuda bir cumhuriyet savcısının AİHM'e başvurduğunu ve hakkını aradığını savunan Ergün, yaptığı başvurunun kendi lehine sonuçlanmasını ve kayıplarının telafisini umduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*