Savcı, Taksim magandasına 28 yıl hapis cezası istedi

Savcı, Taksim magandasına 28 yıl hapis cezası istedi.12453
  • Giriş : 20.03.2008 / 02:16:00
  • Güncelleme : 20.03.2008 / 00:15:10

Yılbaşında Adem Doğan'ın ölümüne neden olan tutuklu sanığa 21 ile 28 yıl arasında hapis istemi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Taksim'de yılbaşı gecesi Adem Doğan'ın başına isabet eden kurşunla ölümüne ilişkin yargılanan tutuklu sanığın 21 ile 28 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.

Beyoğlu 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Yakup Tayfur katıldı. Tutuksuz yargılanan sanıklar Ramazan Taşdelen ve Rana Aydın ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Nuri Gür, 31 Aralık 2006'da, sanıklardan Rana Aydın'ın kutlamalara katılmak üzere Taksim'e geldiğini anlattı.

Aydın'ın telefonla görüştüğü Yakup Tayfur'un da diğer sanık Ramazan Taşdelen'den ruhsatsız silahını alarak Taksim'e geldiğini belirten savcı Gür, Aydın ve Tayfur'un birlikte bira içtiklerini, ardından Nişantaşı'na gitmek için meydana geldiklerinde, Tayfur'un taşıdığı silahın patlaması sonucu kalabalık arasında bulunan Adem Doğan'ın başından vurulduğunu kaydetti.

Tayfur ve Aydın'ın, olay sırasında Doğan'ın vurulduğundan haberdar olmadıklarını belirten savcı Gür, olaydan sonra yanlarına gelen polis memurlarınca bu sanıkların üzerlerinin arandığını ancak silahın bulunamadığını bildirdi.

Sanıkların olaydan haberdar olduktan sonra ''kimseye bir şey söylenmemesi'' konusunda birbirlerine mesaj attıklarına dikkati çeken savcı Gür, Tayfur'un savunmasında, olayın, silahın belinden düşmesi sonucu ateş alması nedeniyle taksirle meydana geldiğini savunduğunu hatırlattı.

Savcı Gür, bu konuda dinlenen 2 tanığın da sanığın ifadesini doğrular mahiyette ifade verdiklerini belirterek, ''Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesinin 9 Mayıs 2007 tarihli raporunda, söz konusu olayda kullanılan tabancanın atışa hazır şekilde iken, tetiğe 3,5 kilogram civarında basınç uygulanmadıkça çekme, çekiştirme veya beton zemine düşme sırasında kendiliğinden patlamasına neden olacak mekanik arızasının bulunmadığının bildirildiğini'' kaydetti.

BİLİNÇLİ OLARAK ATEŞ AÇTI

Rapor dikkate alındığında, silahın Yakup Tayfur'un belinden düşerek değil, eliyle müdahale etmesi sonucunda ateş aldığını ve Doğan'ın ölümüne neden olduğunu belirten savcı Mehmet Nuri Gür, şunları kaydetti:

''Bu durumda Tayfur'un, Taksim gibi binlerce kişinin kutlama amacıyla toplandığı yere tabancayla gelmesi, ayrıca Taksim'de bira içmesi, olay öncesi tabancasının şarjörüne mermi koyması ve eli ile tabancasını ateşlemesinde çıkacak kurşunun orada kalabalıktan birisine herhangi bir şekilde isabet edebileceğini öngörmüş, fakat buna rağmen silahla ateş ettiğinden, olası kasıtla öldürme olayını gerçekleştirmiştir.''

Yakup Tayfur'un, ''olası kasıt altında adam öldürmek'' ve ''ruhsatsız silah taşımak'' suçlarından 21 ile 28 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını isteyen savcı Gür, sanıklardan Ramazan Taşdelen'in de ''ruhsatsız silah bulundurmak'' suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Savcı Gür, diğer sanık Rana Aydın'ın da ''suça ilişkin delil ve eserlerin saklandığı yeri bildiği halde yetkili makamlara bildirmemek'' suçundan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

''ÇOCUĞUMU TAKSİM'E ÇAĞIRDILAR VE VURDURDULAR''

Mahkeme Başkanı İshak Eken'in, bir diyeceği olup olmadığını sorduğu Adem Doğan'ın babası Ahmet Doğan, ağlayarak, ''Çocuğumu Taksim'e çağırdılar ve vurdurdular'' şeklinde konuştu.

Doğan ailesinin avukatı Eşref Çalışır ise eylemin ''olası kasıtla değil, doğrudan kasıtla'' gerçekleştirildiği fikrinde olduklarını belirtti.

Daha sonra söz verilen tutuklu sanık Yakup Tayfur da olayın tamamen kazayla meydana geldiğini savunarak, ''Tanıklardan hiçbiri de böyle bir eylem yaptığımı beyan etmemiştir'' dedi.

Tayfur'un avukatı Numan Güzey ise olayın 15'i aşkın görgü şahidinden hiçbirinin, Tayfur'un elinde silahı gördüklerini söylemediklerini, tersine kurşunun yerden sektiğini belirttiklerini vurgulayarak, nihai savunmayı yapmak için ek süre istedi.

Yakup Tayfur'un tutukluluk halinin devamına, sanık avukatlarının savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious