Savcı Öz'ün sormadığı soru

Savcı Öz'ün sormadığı soru.10503
  • Giriş : 28.10.2008 / 20:16:00

O Ergenekon'la ilgili her şeyi soruyor. Hatta bazen soruları ve iddiaları yüzünden sorgulanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nokta Dergisi'nde Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen Darbe Günlükleri'ni yayınlayan Alper Görmüş yaşadıklarını anlattı. "Haber kaynağımı Zekeriya Öz bile sormadı ama gazeteciler sordu" dedi.

BU HABER YAZILAMAZ İNANCINI YIKTIM

Balçiçek Pamir'in "Söz Sende" adlı programında konuşan Görmüş'ün herkesten fazla gazeteci meslektaşlarına kırgın olduğu her halinden belli oluyordu. Görmüş "Darbe Günlükleri"ni yayınlayarak medyada varolan "bu haber yazılamaz" inancını yıktığını söyledi.

TARAF ÜSLUBUNDA SAKİN OLMALI

Görmüş'e göre şu anda Taraf gazetesine yapılan da Nokta dergisine yapılanla aynı: Taraf herkesin konforunu bozduğu için, medyanın ezberini bozduğu için saldırıya uğruyor. Görmüş, Balçiçek Pamir'in "Peki Taraf'ın hiç mi yanlışı yok?" sorusuna ise "Üslubunda daha sakin olmalı. Üsluba bu kadar yüklenince sanki içerik eksikmiş gibi geliyor. Ben Darbe Günlükleri haberini 2001'de iki darbe atlatmışız diye vermiştim. Oysa çok daha köpürtülebilirdi manşet" dedi.

DARBE GÜNLÜKLERİ İLE ERGENEKON ARASINDAKİ BAĞLANTI

Darbe Günlükleri ile Ergenekon davası arasında bir bağlantı olacağına ilişkin birtakım emareler var. Mesela Ergenekon nedeniyle aranan Levent Ersöz o dönemde Şener Eruygur'un yardımcısı ve günlüklerde adı geçiyor. Örnek, "Levent Ersöz geldi. Hükümetin halk neznindeki görünümünü sarsmak için çok iyi bir plan hazırlamışlar. Bana brif verdi. Bu ekip çok iyi çalışıyor" diye yazmış...

"DARBE GÜNLÜKLERİ"Nİ NASIL YAKTI?

Görmüş "Darbe Günlükleri"nin nasıl yakıldığına da açıklık getirdi. Avukatlarının 3000 sayfalık günlüğü basılı halde mahkemeye getirmesini söyleyince Görmüş kimseye göstermeden kendi imkanlarıyla onları basmış. Zımbalamış, dosyalamış... Ancak mahkeme heyeti biz bunları elektronik ortamda istiyoruz deyince 17 klasörlük belge elinde kalmış. "Onları kimse görmeden yok etmem gerekiyordu. Bir arkadaşımının fırınında yaktım. Yanması tam 3 saat sürdü" dedi.

SAVCI ÖZ HABER KAYNAĞIMI SORMADI

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün kendisini çağırdığını söyleyen Görmüş, "tanık olarak ifademe başvurdu. Evimdeki darbe günlükleri CD'sini istedi ve vermeme hakkım olduğunu da söyledi. Ama ben verdim" dedi. Bu sırada Pamir'in "haber kaynağını sordu mu?" diye merak etti. Görmüş "Hayır, haber kaynağımı sormadı. Zaten haber kaynağımı merak eden sadece gazeteciler oldu" dedi ve kaynağına ilişkin şunları açıkladı: "Ben bu kaynaklara ulaşabilen bir gazeteci değilim. Bu belgelerin bana gelmesinin nedeni beni inanılır bulmalarından öte başka yerde yayımlatamayacaklarını bilmeleri. Nitekim. Bazı gazeteci arkadaşlarıma sordum 'siz basar mıydınız' diye 'hayır' dediler."

İNTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*