Savcı Remzi Kartal'ın iadesine karşı

Savcı Remzi Kartal'ın iadesine karşı.8228
  • Giriş : 08.07.2009 / 15:05:00

Madrid Savcılığıı, "bir AB ülkesi tarafından verilen karara ters düşülmemesi için", söz konusu kişilerin Türkiye'ye iadeleriyle ilgili olumsuz görüş bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İspanya'da yakalanan eski DEP milletvekili Remzi Kartal ve terör örgütü üyesi Eyyüp Doru'nun Türkiye'ye iadesi talebiyle ilgili davanın bugün yapılan duruşmasında savcı, Kartal ve Doru'nun Türkiye'ye iadelerine karşı olduğunu açıkladı.

Madrid'de bulunan Ulusal Mahkeme'nin 2. Kısım Ceza Mahkemesi'nde bu sabah basına kapalı yapılan duruşmayla ilgili edinilen bilgiye göre, savcılık, Remzi Kartal'ın Belçika'dan siyasi sığınma hakkı sahibi olduğunu ifade ederek, "bir AB ülkesi tarafından verilen karara ters düşülmemesi için", söz konusu kişilerin Türkiye'ye iadeleriyle ilgili olumsuz görüş bildirdi.

Ulusal Mahkeme hakimlerinin davayla ilgili son kararlarını ay sonundan önce açıklamaları bekleniyor.

Terör suçuyla haklarında çıkarılan uluslararası tutuklama emri çerçevesinde geçen 24 Martta Madrid'de yakalanan ve daha sonra şartlı serbest bırakılan Kartal ve Doru hakkında İspanyol hükümeti 8 Mayısta Türkiye'ye iadeleri için yasal sürecin başlatılması kararını almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*