Savcı Sacit Kayasu'nun söyledikleri

Savcı Sacit Kayasu'nun söyledikleri.12172
  • Giriş : 05.03.2009 / 00:30:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 15:01:23

Savcı Sacit Kayasu 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evran hakkında "darbe yapma" suçundan iddianame hazırlamıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Savcı Sacit Kayasu 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evran hakkında "darbe yapma" suçundan iddianame hazırlamıştı. Ancak iddianame meslek hayıtının sonunu getirdi. Çünkü görevden alındı. Kayasu, görevden alınmasına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtığı davayı kazandı. Türkiye 41 bin Euro tazminata ödeme mahkum edildi.

İşte Savcı Sacit Kayasu'nun söyledikleri:

AİHM'nin kararı tüm savcıları ilgilendiren bir karar. Türkiye ile ilgili bir karar ama kimse ilgilenmiyor. Bu kararın bazı savcıları yüreklendirmesini ümit ediyorum. Artık hiçbir savcı darbeciler yüzünden ihraç edilemez. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararlarına da böylece yargı yolu açılmış oldu.

Kayasu, önemli bir tespitte bulundu ve darbe yapmak isteyip de başarısız olanların vatan haini, darbeyi yapanların ise kahraman ilan edildiğini söyledi.

"BAKLAVA ÇALANA CEZA, DARBECİ SERBEST"

Kayasu bir konudaki rahatsızlığını da söylemeyi ihmal etmedi: "Benim zamanımda baklava çalan çocuklara bile ceza veriliyordu. Peki darbecilere neden ceza vermiyorsunuz?"

Sacit Kayasu, ceza kanununda 20 yıl olan zaman aşımı süresinin de hazırladığı iddianame dolayısıyla uzatıldığını böylece darbecilerin yargılamadan kurtarıldığını ifade etti. Savcı Kayasu, aynı iddianame üzerinden hala yargılama yapılabileceğinin de altını çizdi.

"28 ŞUBAT YARGILANMALI"

Savcı Kayasu, bu davanın çok önemli olduğunu belirtti ve 28 Şubat'ın mimarları hakkında da dava açılması gerektiğini vurguladı.

PEKİ MESLEĞİNE GERİ DÖNERSE?

Sacit Kayasu, AİHM'den çıkan bu karar doğrultusunda mesleğine geri dönerse Kenan Evren ve darbeciler hakkında hazırladığı iddianameyi yeniden işleme koyacağının da sinyalini verdi. Kayasu, Şemdinli iddianamesini hazırladığı için mesleğinden olan Savcı Ferhat Sarıkaya'nın AİHM'e başvurması halinde kazanacığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*