Savcı şehit generalin dosyasını istedi

Savcı şehit generalin dosyasını istedi.11731
  • Giriş : 14.01.2009 / 15:44:00

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde şehit edilen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve Mardin'de şehit edilen Albay Rıdvan Özden'le ilgili soruşturma dosyasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 22 Ekim 1993'te görevi başında şehit edilen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve Mardin'de şehit edilen Albay Rıdvan Özden'le ilgili soruşturma dosyasını Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istedi. Başsavcılık, hala faili meçhul dosyalar arasında yer alan iki olayla ilgili evrakların onaylı örneklerini Ergenekon davasına esas olmak üzere gönderdi. Faillerin bulunamaması halinde, Tuğgeneral Aydın'ın dosyası 4, Albay Özden'in dosyasının ise 6 yıl sonra zamanaşımıyla ortadan kaldırılacağı belirtildi.

DOSYALAR, ''ERGENEKON DAVASI''NIN GÖRÜLDÜĞÜ İstanbul 13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NİN TALEBİ ÜZERİNE İSTANBUL'A GÖNDERDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Mardin'de şehit edilen Albay Rıdvan Özden ile Diyarbakır'da 2006 yılında meydana gelen ve 10 kişinin ölümüne neden olan patlamayla ilgili dosyaları, ''Ergenekon'' davasının görüldüğü mahkemenin talebi üzerine İstanbul'a gönderdi.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce bir süre önce Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen yazıda, 14 Ağustos 1995 tarihinde şehit olan Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden ile 12 Eylül 2006 günü Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde meydana gelen patlamayla ilgili dosyaları istedi.

Talep üzerine söz konusu dava dosyalarının fotokopilerini çektiren savcılık, hazırlanan evrakı İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına gönderdi.

Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden, 14 Ağustos 1995 tarihinde, Mardin'in Savur ilçesine bağlı Ormancık köyü kırsal kesiminde açılan ateş sonucu iki korumasıyla şehit edilmişti.

12 Eylül 2006 günü Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde meydana gelen patlamada ise 10 kişi ölmüş, 16 kişi de yaralanmıştı.

EŞİNİN OTOPSİ TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

Albay Rıdvan Özden'in eşi Tomris Özden, Ergenekon davasının görülmesinden sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunda, eşinin iddia edildiği gibi alnından değil, ensesinden vurulduğunu, 12 Ağustos günü öldürüldüğünü, ancak cesedinin 2 gün arazide bekletilip 14 Ağustos'ta şehit edilmiş gibi rapor tutulduğunu öne sürdü. Eşinin ölümünden sonra Bölük Komutanı Latif Geren'in kendisine teslim ettiği silahla, eşinin hayattayken kullandığı silahın seri numaralarının birbirini tutmadığını belirten Özden, eşinin bu silahla vurulmuş olabileceği gerekçesiyle silahı başsavcılığa teslim ederek balistik inceleme yapılmasını istedi. Olaydan sonra defalarca otopsi talebinde bulunduğunu ve bu talebin kabul edilmediğini belirten Tomris Özden savcılara verdiği ifadesinde, ailecek görüştükleri Ergenekon sanığı olan ve halen tutuklu bulunan Albay Arif Doğan'ın, eşi Rıdvan Özden'e JİTEM'e katılması için 1989 yılında ısrar ettiğini, eşinin bunu kabul etmeyip sınırda yapılan kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretinin üzerine gittiğini belirterek, "Orada JİTEM ve örgüt beraber yapıyordu bu işi. Eşim Mardin'de görev yaparken bunların üzerine gitti. Bir Albayın da aralarında bulunduğu bazı görevliler hakkında dava açtırdı. 'Bu işlerin kökünü kazıyacağım' diyordu. Ama kendisinin sonu oldu" demişti.

'PAŞA UYDURMA İHBARLA LİCE'YE ÇEKİLDİ'

Ergenekon iddianamesinde Bahtiyar Aydın suikasiyle ilgili 4 Haziran 2008'de ifadesine başvurulan eski PKK'lı 'Deniz' adlı gizli tanık, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın uydurma bir ihbarla Lice'ye çekildiğini belirterek şu iddialarda bulunmuştu:

"Operasyonlar sürerken askerlerin telsiz konuşmalarında 'Geri çekiliyoruz, paşa vuruldu' şeklinde haberler duyduk. Lice'de PKK'lıların büyük baskın yaptığı söylenerek Paşa'nın Lice'ye gelmesi sağlanmış ve helikopterden iner inmez bir asker tarafından öldürüldüğü, o askerin de başka bir asker tarafından vurulduğunu öğrendim. Kesinlikle bu olayı PKK yapmadı. Paşanın ne amaçla ve kim tarafından öldürüldüğünü bilmiyorum. Bu konunun Ergenekon Soruşturması kapsamında ele alınmasının uygun olacağını düşünüyorum."

YENİKENT'TE BULUNAN 30 EL BOMBASI VE DİĞER MÜHİMMAT İSTANBUL'A GETİRİLDİ

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Ankara Yenikent'teki kazı çalışmasında ele geçirilen 30 adet el bombası ve diğer mühimmat İstanbul'a getirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Zir Vadisi'ndeki Ermeni Mezarlığı yakınındaki bir alanda yapılan kazı sırasında bir çukurda bulunan 30 el bombası, 9 sis bombası, 10 aydınlatma fişeği ve 800'den fazla G-3 piyade tüfeği mermisi, uzman ekip nezaretinde İstanbul'a gönderildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ulaştırılan mühimmatın uzman ekiplerce incelenmesinin sürdüğü belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*