Savcı Zekeriya Öz'e büyük şok

Savcı Zekeriya Öz'e büyük şok.11409
  • Giriş : 29.10.2008 / 17:16:00

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün, terfi dosyasını inceleyen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu askı kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün, birinci sınıfa yükselmesine ilişkin terfi dosyasını inceleyen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Aydınlık Dergisi'nin Öz ile ilgili iddiaları nedeniyle yükselme işlemini askıya aldı.

Kurul, meslekte 10 yılını doldurarak birinci sınıfa ayrılan Öz ile ilgili Adalet Bakanlığı'ndan inceleme veya soruşturma dosyası olup olmadığını sordu. HSYK ayrıca, Öz hakkında soruşturma izni vermeyen Adalet Bakanlığı'nın bu kararına yapılan itirazın sonucunu da beklemeye karar verdi.

Kurul Başkanı Kadir Özbek de Hürriyet'e Öz ile ilgili birinci sınıf incelemesinin askıya alındığını doğrulayarak "Henüz inceleme aşamasında" dedi. HSYK'nın askıya alma kararını Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in katılmadığı bir toplantıda aldığı belirlendi. HSYK'nın bu kararı Çine'de görev yaptığı döneme ilişkin incelemenin henüz sonuçlandırılmamasına dayandırıldı.

Aydınlık'ta çıkan haberde, "Öz'ün görev yaptığı Çine Adliyesi'nde Savcı Ayhan Uğur'a Adaleti Güçlendirme Vakfı'na aktarılan parayı paylaşmayı teklif ettiği" iddia edilmişti. Öz'ün Bitlis Mutki'ye sürüldüğü ve burada da kanuna aykırı biçimde ticaretle uğraştığı derginin iddiaları arasında yer almıştı. Dergi, Öz'ün, Fettullah Gülen'e yakın olduğunu da ileri sürmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*