Savcı Zekeriya Öz'e HSYK freni

Savcı Zekeriya Öz'e HSYK freni.12814
  • Giriş : 21.06.2009 / 23:38:00
  • Güncelleme : 21.06.2009 / 23:44:10

1.sınıfa ayrılmayı bekleyen Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün listede yine ismi yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

HSYK, nisan ayı itibariyle birinci sınıfa ayrılma sonuçlarını dün liste halinde yayımladı. Savcı Öz'ün ismi yine yer almadı. Adli yargıda rutin yaz kararnamesi heyecanı yaşanıyor.

Bu ayın sonuna kadar çıkması beklenen ve yüzlerce hakim ile savcının görev yerlerinin değiştirileceği kararnamede, gözler Ergenekon soruşturma ve davalarını yürüten yargı mensuplarında olacak.

Yargıda atama-yer değiştirme kararnamelerinin taslağını Adalet Bakanlığı hazırlıyor.

Taslak, daha sonra Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) günlerce tartışılarak son şekli veriliyor. Bakanlık taslağında olmasa bile, HSYK'da başkaca hakim savcılar ile ilgili yer değiştirme kararları verilebiliyor.

Belki 1000 kişi

Bu yılki yaz kararnamesi taslağının da Kurul'a sunulma aşamasında olduğu ve en geç temmuz ayının başında yayımlanması bekleniyor. Kararnamenin 900'ü aşkın hakim ve savcıyı kapsayabileceği konuşuluyor.
HSYK, hakim ve savcılarla ilgili atama kararlarında hakim ve savcıların isteklerini, sağlık-eğitim gibi mazeretlerini, bulundukları görevde bekleme sürelerini tamamlamış olmalarının yanı sıra, disiplin yönünden yaşanan gelişmeleri de dikkate alıyor.

Ergenekon'a sürgün olur mu

Bu yılki kararnamede gözler Ergenekon savcılarında ve davaya bakan mahkeme heyetinde olacak.

Savcı Zekeriya Öz ve arkadaşlarıyla ilgili birden çok suç duyurusu vardı.

Yargı içinden bir grubun da Öz ve arkadaşlarının bu görevden alınmasını şiddetle istediği biliniyor.

Taslağı hazırlayan bakanlığın, Ergenekon savcı ve hakimleriyle ilgili yer değiştirme önerisine yer verme olasılığı zayıf görülse de, HSYK'da bazı üyelerin bu yönde istekli davranmak isteyebileceği konuşulmaya başlandı.

Öz'e terfi ne oldu

Bu arada HSYK, sicil ve iş durumu nedeniyle hak ettiği halde Savcı Öz'ün birinci sınıf terfisiyle ilgili kararını “hakkındaki iddiaların soruşturulması sonuçlanana kadar” ertelemişti.

HSYK'nın nisan ayı itibariyle birinci sınıfa ayrılma sonuçlarını dün liste halinde yayımladı.

Bu listeler arasında Savcı Öz'ün ismi yine yer almadı.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*