Savcıdan kapkaççılara 45 yıl hapis talebi

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Üniversite öğrencisi Ahmet Hakan Canıdemir’i, cep telefonunu gasp ettikten sonra trenden atarak ölümüne sebep oldukları gerekçesiyle yargılanan sanıkların davasında sona gelindi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma karar için ertelenirken; Savcı Doğan Kaptan, esas hakkındaki mütaalaasında sanıklar Mehmet Emin Tolun ve Ümit Çiğdem hakkında kasten adam öldürmek ve gasp suçundan 34 yıldan 45 yıla kadar hapis cezası istedi. Olay tarihinde 17 yaşında olan Azat Çelik için de gasp suçuna iştirakten 10 yıldan 15 yıla kadar hapis talep etti. 3 Kasım 2004’te Kocaeli’nden İstanbul’a gelirken trende kapkaççıların saldırısına uğrayan ve trenden atılan Canıdemir, olaydan iki gün sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Duruşmaya sanıklar Mehmet Emin Tolun, Ümit Çiğdem, Azat Çelik, avukatları ile müdahil baba Muzaffer Canıdemir ve avukatları katıldı. Mahkeme başkanı Zinnur Topçu’nun son savunmasını sorduğu Tolun, diğer sanıklarla aynı evde kaldığını, ancak olaya karışmadığını dile getirdi.

Sanıklar ‘olayla bir ilgimiz yok’ dedi

‘Olayın tanığıyım.’ diyen Tolun, ifadeleriyle polise yardımcı olduğunu kaydederek beraatını istedi. Ümit Çiğdem ve Azat Çelik de olayla ilgilerinin olmadığını belirterek beraat talebinde bulundu. Muzaffer Canıdemir ise sanıklardan şikayetçi olduğunu tekrarlayarak sanıkların cezalandırılmasını istedi. Cumhuriyet Savcısı Doğan Kaptan, mahkemeye sunduğu üç sayfalık mütalaasında suç tarihinde sanık Tolun, Çiğdem ve Çelik’in oturdukları evin kirasını karşılamak için banliyö trenindeki yolcuların cep telefonlarını gasp edip, satmayı kararlaştırdıklarını belirtti. Cep telefonunun gasbı sırasında Tolun ve Çiğdem’in maktulle boğuştuğunu, bu sırada Azat Çelik’in trenden atladığını, daha sonra Tolun’un da trenden atlamak isterken kapıda asılı kaldığını aktaran savcı, Tolun’un 30-40 metre sürüklendiği sırada Canıdemir’in telefonunu alabileceğini düşünerek hareket ettiğini, ancak Ümit Çiğdem’in arkadan tekme atarak maktulün başının üzerine düşmesine sebep olduğunu ifade etti. Büşra Erdal, İstanbul

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious