Savcılardan Danıştay davası kararına temyiz

Savcılardan Danıştay davası kararına temyiz.9912
  • Giriş : 09.05.2008 / 14:02:00

Ankara 11'ici Ağır Ceza Mahkemesi'nin Danıştay 2'nci Daire üyeleri ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili davada verdiği karar, Cumhuriyet savcıları tarafından, Ayhan Parlak dışındaki sanıklar aleyhine temyiz edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhuriyet Savcıları Salim Demirci ve Kubilay Taştan, Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararını açıklamasının ardından, kararı temyiz etti.

Dilekçeden...

- Sanık Alparslan Arslan'ın mağdurlara yönelik kasten öldürmeye kalkışma suçundaki kastının ağırlığı, güttüğü amaç ve saik, suç konusunun önem ve değeri karşısında TCK'nın 35'inci maddesi uygulanırken, alt sınırdan daha fazla uzaklaşılması gerektiği halde ve 20 yıla kadar cezalandırılması imkanı varken, 15 yıl hapis cezası ile yetinildi

- Arslan, patlayıcı madde bulundurmak suçu yönünden TCK'nın 174/1'inci maddesi uyarınca cezalandırılırken, suça konu patlayıcı el bombalarının önem ve ve değeri ile sayısı karşısında alt sınırdan az miktarda uzaklaşıldı.

- Patlayıcı madde bulundurmak ve taşımak suçunu örgüt faaliyeti kapsamında işlemesi karşısında, TCK'nın 174/1'inci maddesi gereğince Arslan'a verilen ceza yarı oranında artırılırken maddi yanılgıya düşüldü ve Arslan 5 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılması gerekirken 4 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı

- Arslan hakkında, kişiler arasında korku, kaygı ve panik yaratacak şekilde patlayıcı madde kullanmak suçundan hüküm kurulurken, müdahil Cumhuriyet Gazetesi'ne karşı 5, 10 ve 11 Mayıs 2006 tarihlerinde üç defa patlayıcı madde kullanması karşısında, TCK'nın 170/1'inci maddesi gereğince ayrı ayrı üç defa cezalandırılması gerekirken, katıldığı patlayıcı madde kullanmak eylemlerinin ikisin de, kullanılan el bombalarının patlamadığı ileri sürülerek TCK'nın 170/1'inci maddesi gereği bir defa cezalandırıldı

- 5-10 Mayıs 2006 tarihlerinde gerçekleşen eylemler yönünden kalkışma ya da zincirleme suç hükümleri uygulanmadı.

- Arslan'ın, 17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay eylemini gerçekleştirdiği sırada, eylemine uyan mala zarar verme suçundan beraatına karar verildi. Ruhsatsız silah taşımak suçundan ceza hükmü kurulurken 5728 sayılı Kanun'un 156'ıncı maddesi ile 6136 sayılı Yasa'nın 13/1'inci maddesinde adli para cezası yönünden değişiklik getiren hüküm, mahkeme kararında tartışılmadı.

Dilekçede, diğer sanıklar Süleyman Esen, Erhan Timuroğlu, İsmail Sağır, Osman Yıldırım, Tekin İrşi, Aykut Metin Şükre ve Salih Kurter hakkında verilen kararların da usül ve yasaya aykırı olduğu iddia edilerek, Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının bozulması talep edildi.

Karar neydi?

Terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Alparslan Arslan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Arslan'ın ayrıca, toplam 68 yıl 9 ay hapsine hükmedilmişti .Müebbet hapisle cezalandırılan Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve ErhanTimuroğlu ise çeşitli hapis cezalarına da çarptırılmıştı.

Sanık Süleyman Esen, toplam 17 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılırken, Tekin İrşi de toplam 10 yıl 2 ay 15 gün hapse mahkum edilmişti.

Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Aykut Metin Şükre, Ayhan Parlak ve Salih Kurter'in ise beraatlerine hükmetmişti.

Danıştay'a saldırı

Danıştay İkinci Dairesi'ne 17 Mayıs 2006 yılında silahlı saldırı düzenlenmiş, olayda başından yaralanan Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetmişti. Aynı olayda Daire Başkanı Mustafa Birden'in de aralarında bulunduğu dört kişi yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious