"Savcılığın talimatı doğrultusunda operasyon yapıldı"

  • Giriş : 22.01.2008 / 15:24:00

Muammer Güler, Cumhuriyet Savcısı'nın talimatları ile 30'un üzerinde operasyon yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Valisi Muammer Güler, Cumhuriyet Savcsısı'nın talimatları doğrultusunda İstanbul ve İstanbul dışında 30'un üzerinde gözaltı yapıldığını söyledi. Öte yandan, operasyonun İstanbul, Adana, İzmir, Düzce, Malatya'da yapıldığı, şimdiye kadar 35 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
Sudan Cumhurbaşkanı El Beşir'i karşılamak için Atatürk Havalimanı'na gelen Vali Güler, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerini dün gece yaptığı operasyona ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Vali Güler, "Cumuhriyet Savcılığı'nın bizzat yönettiği bir operasyonla ilgili olarak bazı şahıslar gözaltına alındı. Soruşturmanın gizliliği için şu anda herhangi bir açıklama yapılmıyor. Yeri geldiğinde gerekli açıklamaları ilgili kişilerce yapılacaktır. Şu anda söyleyeceğim hiçbirşey yoktur. Gözaltılar yapılmıştır. Bunlar İstanbul ve İstanbul dışından yapılan gözaltılardır. Şu an 30'un üstünde gözaltı vardır. Şu anda bizzat Cumhuriyet Savcısı'nın nezaretinde, soruşturma onun talimatları doğrultusunda yapılmaktadır." diye konuştu.

Öte yandan, operasyonun İstanbul, Adana, İzmir, Düzce, Malatya'da yapıldığı, şimdiye kadar 35 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Yapılan baskınlarda çok sayıda uzun namlulu silah ve tabanca ile bu silahlara ait mühimmat ele geçirildiği belirtildi. Operasyonda gözaltına alınan Sevgi Erenerol ile ilgili de ilginç bir bilgiye ulaşıldığı ifade edildi. İddiaya göre; Erenerol'un gözaltına alınma gerekçesinde; kilise ve bünyesindeki ilişkileri kullanarak misyonerlik faaliyetleri yapıldığı iddiası dile getirildi. Bu faaliyetlerin operasyonun yapıldığı örgütlenmenin bir kolunu teşkil ettiği belirtildi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious