Savcılık, 'Taksim ısrarına' soruşturma başlattı

Savcılık, 'Taksim ısrarına' soruşturma başlattı.18314
  • Giriş : 30.04.2008 / 17:08:00
  • Güncelleme : 30.04.2008 / 17:10:08

Beyoğlu savcılığı, 1 Mayıs'ta kutlama yapma ısrarını sürdüren sendika yöneticilerine soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak için çağrı yapan TÜRK-İŞ, DİSK VE KESK yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.

Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcısı Ercan Cengiz'in yaptığı yazılı açıklamada, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak için çağrıda bulunan 3 konfederasyon yöneticisi hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Yetkili mercilerce yasaklanmış olmasına rağmen; 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama çağrısı yaparak halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtan TÜRK-İŞ, DİSK VE KESK yöneticileri hakkında başsavcılığımızca 2911 sayılı yasanın 27'nci ve 34'üncü maddeleri uyarınca soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 27'inci maddesi:

"Halka karşı, doğrudan doğruya veya ses yükselten veya ileten herhangi bir alet veya araç ile söz söyleyerek veya seslenerek veya basılmış veya çoğaltılmış veya elle yazılmış veya çizilmiş kağıtları duvarlara veya diğer yerlere yapıştırarak veya dağıtarak veya benzeri araç ve yollarla halkı kanuna aykırı toplantı veya yürüyüşe özendirmek veya kışkırtmak yasaktır.

Bu hareketler güvenlik kuvvetlerince derhal men edilir."

"Tahrikçiler ve Suç Ortakları" başlıklı 34'üncü madde:

"27'nic maddedeki yasağa aykırı hareket edenler toplantı veya yürüyüş vuku bulmamış veya vuku bulmuş olup da ilk emir ve ihtar üzerine dağıtılmış ise fiil daha ağır bir cezayı gerektiren ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 1 yıl 6 aydan 4 yıla, toplantı ve yürüyüş zorla dağıtılmış ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs'ta Taksim çağrısı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious