Savcılıktan 'muhbirlik' sorgulaması

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Tuncel, Coşkun İğci ve Yasin Hayal'le ilgili Emniyet, Mit ve Jandarma'ya "bu adamlar sizin muhbirleriniz mi?" diye sorduğu öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tuncel'in polise muhbirlik yaptığı daha sonra da jandarma ile çalışmaya başlaması üzerine emniyetle ilişkisinin kesildiği yönünde haberler çıkmıştı. Coşkun İğci ise ifadesinde jandarmaya muhbirlik yaptığını ve cinayeti haber verdiğini söylemişti. Ancak Yasin Hayal ile ilgili ilk kez bir 'muhbirlik' araştırması yapılması dikkat çekti.

Hrant Dink suikastını soruşturan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, sanıkların ve zanlıların ifadelerinden hareketle muhbir oldukları ifade edilen Erhan Tuncel, Coşkun İğci ile Yasin Hayal'in muhbir olup olmadıklarını tespit etmek için harekete geçtiği belirtiliyor. Basında yer alan haberlere göre savcılık, Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT ve Jandarma Genel Komutanlığı'na birer yazı yazarak, "Erhan Tuncel, Coşkun İğci, Yasin Hayal sizin muhbirleriniz mi?" diye sordu. MİT, Emniyet ve Jandarma'ya gönderilen yazılarda, Erhan Tuncel, Coşkun İğci ve Yasin Hayal'in kendilerine herhangi bir dönemde görev yapıp yapmadıkları, görev yaptılarsa ne tür görevlerde bulundukları hakkında bilgi verilmesi istendi.

Erhan Tuncel'in, Yasin Hayal'in 24 Ekim 2004'te Mc Donalds'a yönelik bombalı saldırıda bulunmasının ardından Trabzon Emniyeti tarafından 'muhbir' olarak kullanılmaya başladığı önü sürülmüştü. 2006'nın Şubat ayında Hrant Dink'in öldürüleceği yönünde emniyete bilgi veren Tuncel'in JİTEM'e de muhbirlik yapmaya başlaması üzerine 23 Kasım 2006'da emniyet ile ilişkisinin kesildiği yönünde iddiaların yer aldığı haberler basına yansımıştı.

Dink suikastının azmettiricisi Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci'nin ifadeleri de gündeme bomba gibi düşmüştü. Enişte İğci'nin, kendisinin bir süre Jandarmaya muhbirlik yaptığını ve Yasin Hayal'in Dink'i öldürme planından Jandarma istihbaratını haberdar ettiğini söylemesi gazetelere manşet olmuştu. Dink suikastını Jandarmaya haber verdiğini söyleyen İğci'nin bu ifadesi soruşturmaya yeni bir boyut kazandırdı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın muhbir oldukları kamuoyuna yansıyan Erhan Tuncel ve Coşkun İğci ile birlikte Yasin Hayal'in muhbirliği hakkında da bilgi istemesi dikkat çekti. Savcılığın bu yöndeki araştırması, Yasin Hayal'in de muhbirlik yapmış olabileceği ihtimalini gündeme getirdi. McDonalds'a bomba attıktan 10 ay sonra mahkemenin salıverdiği Yasin Hayal, daha önce de bir çok kere darp suçundan adliyelik oldu ancak her seferinde kurtuldu. İşin ilginç tarafı ise olayların ardından bu kişiler beklenmedik bir şekilde ya şikayetlerini geri aldılar yada şikayetçi olmaktan vazgeçtiler.

Polis, susma hakkını kullanarak bugüne kadar ifade vermeyen Erhan Tuncel'in kayıp üç telefon hattının peşine düştü. Erhan Tuncel'in 5 ayrı telefon hattı kullandığını tespit eden polis, bunlardan ikisine ulaştı. İncelemeyi derinleştiren polis, Tuncel'in kullandığı diğer üç telefon hattını tespit etmeye çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious