Savcıya yönelen baskıları kınıyorum

Savcıya yönelen baskıları kınıyorum.11422
  • Giriş : 21.01.2009 / 12:40:00

Başbakan Erdoğan, suçu ispatlanmadıkça kimsenin suçlu olduğu iddia edilemez dedi ve ekledi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon davası hakkında yargı sürecine saygı gösterilmesini istedi. Başbakan, hukuk kuralları içinde soruşturmayı yürüten savcıya yönelik baskıları da kınadığını söyledi.

Brüksel temaslarının ardından yurda dönem Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda basına açıklamalarda bulundu. Brüksel'deki temaslarının, AB ilişkilerinde yeni bir imve sağlandığını belirten basın mensuplarının, Genelkurmay Başkanlığı tarafından emekli albay Abdülkerim Kırca'nın intiharına ilişkin ''yargısız infaz yapılıyor'' açıklamasına ilişkin sorularını cevapladı. Sözlerine, 'Öncelikle Kırca'ya Allah'tan rahmet diliyorum' diyerek başlayan Erdoğan, Türkiye'de hiçbir kurum ve kuruluşun yargısız infazda bulunmaması gerektiğini hatırlattı. Buna son derece dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, ''Yargı sürecine kimse müdahale etmemeli. Kimse yargısız infazda bulunmamalı. Hatta tüm kurum ve kuruluşlar bundan kaçınmalı. Suç sabit olmadıkça kimse suçlu ilan edilemez.'' dedi.

Şu anda bir yargı sürecinin yaşandığının altını çizen Erdoğan, şu hatırlatmayı yaptı: ''Şu anda bir yargı süreci yaşanmaktadır. Hukuk kuralları içinde bir soruşturma (Ergenekon) yürütülmektedir. Herkesin buna saygı göstermesi gerekmektedir. Bu soruşturmayı hukuk kuralları içinde yürüten savcıya yönelik baskıları şiddetle kınıyorum. Hukukun yanında olması gereken ancak savcıya yönelik baskılarda bulunan hukukçuları da kınıyorum."

"KÖŞK ZİRVESİ YENİ YILA GİRİŞ NEDENİYLE"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasama, yürütme ve yargının başında bulunanlarla yarın yapacağı toplantıya ilişkin olarak da Başbakan, ''Cumhurbaşkanı yeni yıla giriş nedeniyle böyle bir toplantı düzenledi. Görüşme hakkında Köşk'ten bir açıklama yapılabilir'' değerlendirmesinde bulundu.

Yerel seçimlerle ilgili olarak partisinin Diyarbakır belediye başkan adayının nerede açıklanacağı sorusuna karşılık da Başbakan, bu konuda henüz bir karar verilmediğini belirtmekle yetindi. Başbakan, ''Ankara'da Diyarbakır'da olabilir, henüz karar vermedik.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*