Savunma Bakanı: Bedelli askerlik yok

Savunma Bakanı: Bedelli askerlik yok.48488
  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, cumhurbaşkanlığı adayları arasında kendi isminin de geçmesine ilişkin ''Benim dışımda cereyan eden bir durum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gönül, bazı askeri tesislerde incelemelerde bulunmak üzere askeri uçak ile geldiği Kayseri'de Vali Osman Güneş'i ziyaret etti.

Ziyarette, gazetecilerin cumhurbaşkanlığı adayları arasında kendi isminin de geçtiğinin hatırlatması üzerine Bakan Gönül, ''Tamamen benim dışımda cereyan eden bir durum'' dedi.

Bakan Gönül, bir gazetecinin kendisinin Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi durumunda ne yapacağını sorması üzerine, varsayımlı ve ''eğer''li sorulara cevap vermediğini söyledi.

Aspilsan şirketini ziyaret ederek, yetkililerden brifing alacağını ifade eden Gönül, ayrıca İsrail M 60 tanklarının modernizasyonu ile ilgili de incelemelerde bulunacağını kaydetti.

170 adet M 60 tankının askeri tesislerde modernize edildiğini belirten Gönül, şu bilgileri verdi:

''Bu tanklar, İsrail teknolojisiyle modernize edilmektedir. Tanklar, bu modernizasyonla dünyanın en iyi, performansı en yüksek tankları arasına girmiş bulunuyor. Tankların, ilk prototipi İsrail'de yapıldı ve bu prototip Türkiye'de değişik yerlerinde denendi. En sıcak, en soğuk şartlarda ve yüksek kesimlerde başarılı oldu. Şimdi, savunma sanayi müsteşarlığımızın taahhüdünde, İsrail firmasının ve Makina Kimya Enstitüsü'nün katkılarıyla askeri fabrikalarda modernizasyon çalışmaları devam ediyor. Bununla ilgili uygulamaları yerinde göreceğim.''

Gönül, gazetecilerin soruları üzerine geçen hafta sonuçlanan helikopter ihalesiyle ilgili de bilgiler verdi. Bakan Gönül, bu helikopterin sıradan bir helikopter olmadığını, saldırı helikopteri olduğunu söyledi.

12 yıldır devam eden ihale sürecinin geçen cuma günü nihayete ulaştığını hatırlatan Gönül, ''Muhatabımız olan şirket Türk TAİ şirketidir. Bunun alt yüklenicisi Agusto/Westland şirketi olacaktır. Böylece Türkiye ilk defa ortak olarak ve dünyanın en gelişmiş saldırı helikopterlerinden biri Türkiye'de yapabilecektir'' dedi.

-BEDELLİ ASKERLİK-

Bakan Gönül, bir gazetecinin sorusu üzerine bedelli askerlik uygulamasının gündeme gelmesini gerektirecek bir durum olmadığını kaydetti.

Uygulamanın gündeme gelmesi için Genelkurmay Başkanlığı'nın talepte bulunması gerektiğini bildiren Gönül, şöyle konuştu:

''Bedelli askerlik ile ilgili çalışma yapmaya gerek yok. Bedelli askerlik, Askerlik Kanunu'nun 10. maddesinde zaten var. Ama, Genelkurmay tarafından ihtiyaç fazlası olduğunun bize bildirilmesi lazım ki bunu gündeme alalım. Genelkurmay bunu bize bildirmediği sürece bedelli askerliğin gündeme gelmesine lüzum yok. Bazıları, sanki bir kanun çıkacakmış gibi parlamentoya yöneliyorlar. Kanuna gerek yok, zaten kanun var. Ancak, bedelli askerliğin uygulanma prosedürünün başlama şartları teşekkül etmediği için gündeme gelmiyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri 3 yıl önce hükümetimiz tarafından askerlik sürelerinin kısaltılmasıdır. Bunun sonucunda, yüzde 17'lik tasarruf sağlandı. Bazı birliklerimiz kapatıldı, bazı birliklerimiz küçültüldü. Böyle olunca asker fazlası, yakın tarihte tespit edilecek bir vaka olarak görünmüyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious