Savunma Bakanları toplantısı sona erdi

Savunma Bakanları toplantısı sona erdi  .45317
  • Giriş : 11.03.2008 / 17:54:00

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GAİS) çerçevesinde Bulgaristan'ın ev sahipliğinde düzenlenen "Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Savunma Bakanları Toplantısı" sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün temsil ettiği ve "Güneydoğu Avrupa'da güvenlik, işbirliği ve kalkınma için savunma politikaları"nın ele alındığı toplantının sonunda yayımlanan ortak bildiride bölge ülkeleri savunma bakanları, işbirliğinin geliştirilmesi için daha fazla çaba sarf edeceklerine bir kez daha söz verdiler.

Ortak bildiride ayrıca bölge ülkelerinin NATO ve Avrupa Birliği'ne entegrasyon süreçlerinin üye ülkeler tarafından desteklenmesi temennisi dile getirildi.

Ortak bildirinin kabul edilmesinin ardından tüm katılımcıların hazır bulunduğu basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan Bulgaristan Savunma Bakanı Veselin Bliznakov, toplantıda doğal afetler karşısında komşu ülkelerin yardımlaşma çalışmaları üzerinde durulduğunu ifade ederek, özellikle sınır bölgelerinde meydana gelen sel, yangın ve deprem gibi doğal afetlerde birlikte hareket etmenin çok önemli olduğunu bildirdi. Bliznakov, "Böyle durumlarda sınırlar bir engel sayılmaz" dedi.

Bliznakov toplantıya bağımsızlığını yeni ilan eden Kosova'nın niye davet edilmediğinin sorulması üzerine de "Henüz resmi ordusu ve savunma bakanı olmayan Kosova'nın bu toplantıya çağrılmaması son derece normaldir" dedi.

Toplantıda Kosova meselesinin de gündeme geldiğini belirten Bliznakov, ancak bu konunun Sırp heyetinin Kosova'nın bağımsızlığı ile ilgili resmi görüşünü açıklamasıyla sınırlı kaldığını kaydetti.

Basın toplantısına katılan Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis ise Makedonya'nın NATO'ya üyeliğine Yunanistan'ın isim anlaşmazlığından kaynaklanan itirazı ile ilgili bir soru üzerine, "Bu konuda Yunanistan maksimum tavizi vermiştir. Ortak bir noktada buluşabilmemiz için onlar da gerekeni yapmalılar. Eğer yapmazlarsa sonucuna katlanmak zorunda kalırlar" diye konuştu.

Yunanistan ile Makedonya arasında özellikle ekonomi ve ticaret alanında ilişkilerin son derece iyi olduğunu ifade eden Meymarakis, "Var olan siyasi sorunların ise akılcı bir yaklaşımla aşılacağını umut ediyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious