Savunma Bakanlığından önemli karar!

Savunma Bakanlığından önemli karar!.20569
  • Giriş : 18.09.2008 / 23:12:00
  • Güncelleme : 18.09.2008 / 23:53:15

Partisinin başkanlık seçimlerini kaybeden Savunma Bakanı Şaul Mofaz siyaseti bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrai'de, parlamentonun en büyük partisi Kadima'da dün yapılan başkanlık seçimini çok küçük bir farkla kaybeden eski Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı, halen Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz, aktif politik yaşama bir süre ara vermeyi planladığını açıkladı.
Mofaz, düzenlediği basın toplantısında yeni oluşturulacak hükümette yer almak niyetinde olmadığını vurgularken, "Bir Kadima üyesi olarak kalacak ve Tzipi Livni'ye yardımcı olmak için her şeyi yapacağım" diye konuştu.

Şaul Mofaz, özünde kendisinin bir demokrat olduğunu da ifade ettiği açıklamalarında, oy verenlerin tercihine saygı duyduğunu dile getirdi ve Kadima Genel Başkanı seçilen Tzipi Livni'ye de iyi şanslar temennisinde bulundu.

Mofaz, Livni ile oyları arasında çok küçük bir farkın olması nedeniyle, bazı hukuk danışmanlarının kendisine sonuçlara itiraz etmesi tavsiyesinde bulunduğunu hatırlattı ve "Özellikle de hükümetin bu fırtınalı sularda çalkalandığı bir sırada ülkenin bekasının kendi menfaatiminden daha önemli olduğuna karar verdim" diye konuştu.

Mofaz, kendisine destek verenlere, bakan arkadaşlarına ve Kadima'daki tüm milletvekillerine teşekkür etti ve kimseye karşı şikayeti olmadığını da dile getirdi.

Mofaz'ın açıklamaları kendi taraftarları kadar, Livni tarafında da şaşkınlıkla karşılandı. Muhalefet lideri Binyamin Netanyahu, Mofaz'ın kararından dolayı üzüntü duyduğunu dile getirdi.

İktidar ortağı Şas'ın Başkanı Eliyahu Yişai de Mofaz'ın politikadan geçici olarak çekilme karanın öğrendiğini ve hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Mofaz'ın daha sonra Livni'ye de yarın yapılacağı bildirilen karşılıklı toplantıya katılmayacağını bildirdiği öğrenildi.

Livni'nin, yarın Mofaz'la bir araya gelerek, kendisine birlikte çalışma önerisinde bulunacağı belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*