Savunma ihalesinin iptali gündemde

Savunma ihalesinin iptali gündemde.13411
  • Giriş : 21.11.2007 / 11:05:00

66 helikopterlik savunma ihalesinin iptal edilme gerekçesi sevindirici.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

23 Kasım Cuma günü toplanacak Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde hem helikopter ihalesinin kaderi belli olacak, hem de Türkiye'nin ilk askeri istihbarat uydusu ihalesinin sonucuna karar verilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri için alınması planlanan 54 genel maksat helikopteri ile Jandarma Genel Komutanlığı emrine verilmesi düşünülen 12 keşif gözlem helikopterinin ihalesinin iptali gündemde. Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, ikinci bir ihale açılacağını duyurdu.

Bayar, "Helikopterden vageçmiyoruz. Yöntem değişikliğine gidiliyor. Türkiye'de bir üretim hattı kurulmasına dönük şart koşacağız. Türkiye'de üretime dönük bir model yapacağız. Açık ihale yerine alternatiflerle müzakere şeklinde yapacağız" dedi.

Türkiye'nin ilk casus uydusu özelliğini taşıyacak Göktürk askeri gözlem uydusu ihalesi hakkında da bilgi veren Baydar, "Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde karara bağlanacak" diye konuştu.

Değerlendirmeler tamamlandı

İhale için İngiltere, İsrail, Almanya ve İtalya'dan firmalar başvurdu, değerlendirme tamamlandı. İhaleyi kazanan firma uydunun son entegrasyonunu Türkiye'de yapacak, yer istasyonunu ASELSAN kuracak. Proje sırasında yabancı firma Türkiye'ye yüksek teknoloji aktaracak. Amaç bir sonraki uydunun Türk mühendislerince yapılması.

Göktürk uydusu yörüngeye çıktığında başta Irak sınırındaki terörist eylemler olmak üzere sınır denetimleri, kaçak yapılaşma ve ormanlık alanların takibi, deprem gibi doğal afetlerde hasar tespitinde Türkiye yüksek teknolojiden yararlanmaya başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious