Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na 246 milyon YTL

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Milli Piyango İdaresi, 2005 yılı kar payından Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na 246 milyon YTL aktardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, törende yaptığı konuşmada, MP İdaresi'nin 2005 yılı karının 259 milyon YTL olduğunu ve idarenin karının yüzde 95'ini yani 246 milyon YTL'yi Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na verdiğini belirtti. Unakıtan, geriye kalan yüzde 5'inin (12 milyon YTL) Olimpiyat Oyunları Fonu'na aktarıldığını söyledi.

Unakıtan, MP İdaresi'nin son 3 yılda Savunma Sanayii'ne toplam 730 milyon kaynak aktardığını ve kaynak aktarımının özelleştirme sonrası da devam edeceğini vurguladı. Unakıtan, ayrıca, Spor Toto ve at yarışlarından da Savunma Sanayii'ne kaynak aktarımının devam edeceğini ve bununla ilgili yasal çalışmaların devam ettiğini söyledi. Unakıtan, MP İdaresi'nin kamuya son 3 yılda toplam 1 milyar 157 milyon YTL kaynak aktardığını ve 15 bin bayisine 2004 yılında 105 milyon YTL ödediğini ifade etti. Unakıtan, MP İdaresi'nin bayilerine yıllık ortalama 7 bin YTL ödediğini ve asgari ücretin 380 YTL olduğu bir ülke için bu paranın önemli bir miktar olduğunu dile getirdi.

Savunma Bakanı Vecdi Gönül de Türkiye'nin stratejik konumu itibariyle bütçesinden savunma sanayiine büyük paralar aktardığını, ancak Batı Avrupa ülkelerinin bütçesinden savunmaya sadece yüzde 1-1,5 oranında para aktararak sosyal harcamalara, eğitime ve sağlığa daha fazla para aktarma imkanını elde ettiğini söyledi. Gönül, ulusal savunma sanayiinin gelişmesiyle paranın hem Türkiye'de bırakılabileceğini hem de ulusal savunma sanayiinin gelişeceğini söyledi.

"Maliyeciler kolay kolay para vermez. Bunun için şükran duyuyorum," diyen Gönül, ulusal savunma sanayiinin gelişmesiyle geçen yıl 2 milyar doların yurt dışına gidecekken Türkiye'de kaldığını söyledi. Gönül, Türkiye'nin bugün kendi savunma sanayii malzemelerini üreten değil, bunları ihraç eden bir ülke konumuna geldiğini ifade etti. Vecdi Gönül'ün, "Eğer para kendilerinde biraz daha kalsın demiyorlarsa parayı almak için sabırsızlandığımı ifade ediyorum" demesi üzerine Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 246 milyon YTL'lik orijinal çekin büyütülmüş bir kopyasını Gönül'e takdim etti. Vecdi Gönül de çeki Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar'a vererek, "Parayı harcayacağı adrese teslim edeyim" dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious