Saygı duruşu eğitimcileri bölüyor!

Saygı duruşu eğitimcileri bölüyor!.17297
  • Giriş : 14.01.2009 / 09:37:00
  • Güncelleme : 14.01.2009 / 09:38:28

15 milyon öğrenci, 10 Kasım dışında ilk kez Gazze için saygı duruşu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in, ilk ve orta dereceli okullara yönelik 'Filistinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu' genelgesi, 46 bin okulda uygulandı. 81 ildeki 15 milyon öğrenci saat 11.00'de saygı duruşunda bulundu.

Uygulama 'ilk olma' özelliği taşıyor. Okullarda bugüne kadar sadece 10 Kasım'larda saygı duruşu düzenleniyordu.

Saygı duruşu, tartışma da yarattı. Türk-Eğitim Sen destek verirken, diğer sendikalar, uzmanlar ve eğitim çevreleri tepki gösterdi. Sendikaların uygulamaya ilişkin görüşleri özetle şöyle:

OLUMSUZ ETKİLENİRLER

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksek Adıbelli: 7-8 yaşında çocuklar ne yaptığını bilmiyor. Bakanlık tribünlere oynuyor. Bu eylemler olumsuz etkiler. Çocuklar İsrail-Filistin nedir bilmiyor.

'ÖLÜMÜ' BİLMEYEN VAR

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç: Gazze'de yaşananlar insanlık dramıdır. Ancak ölümü bilmeyen çocuklar var. Onlar için ön anlatım yapılmalıydı. Çocukların konuyu sürekli gündemlerinde tutmasına neden olur.
ÇOCUKLAR TANIMALI

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: MEB'in tavrı yanlış değil. Çocuklar insanlık suçu işleyenleri bilmeli. Terör anlayışı ile hareket eden ülkeler deşifre edilmeli.

LİSELERLE SINIRLI OLMALIYDI

Psikiyatr Doç. Dr. Erol Göka, ise şunları söyledi: Bilim adamı olarak soru işaretlerim var. Çocuklara ne yaptıkları çok iyi açıklanmalı. Bir bilimsel kurula danışılsa daha iyi olurdu. Eğitimde evde olan ile okuldaki birbirini tutmalı. Bazı ailelerde konu hiç açılmıyor olabilir. Ölüm kavramı netleşmemiş çocuklar var. Bu kavram 10 yaşında netleşmeye başlar. Karar alınmasa ya da liselerle sınırlı tutulsa daha şık olurdu. İlkokula itirazım var.

Kimse yanlış zemine çekmesin
MİLLİ Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, uygulamayla ilgili olarak '15 milyon Türk öğrencisi dayanışmasını ortaya koydu, demokratik tepki ifade edildi. Kimse yanlış zemine çekmesin'' dedi. Genelgeyle resim ve kompozisyon yarışması açılmasını istediklerini de belirten Çelik, vazgeçildiğini söyledi.

YARIŞMALAR İPTAL EDİLDİ

Çelik şöyle konuştu: Bazılarının antisemitist propaganda haline getireceği endişesiyle, yarışmalardan vazgeçtik. Saygı duruşu yapıldı. Bir milletin veya bir din mensuplarının hepsinin aynı kategoriye sokulmasına karşıyız. Taril boyu Türkiye'deki Yahudi vatandaşlarımızla huzur içinde yaşadık, yaşıyoruz. İsrail'in sergilediklerinde, Yahudi vatandaşlarımızın günahı yok.

ANTİ-SEMİTİZM İNSANİ DEĞİL

Dolayısıyla anti-semitizim insani bir şey değil. Topyekun Yahudi karşıtlığı anlamına gelecek eylemlerden kaçınılması gerekiyor. Ancak İsrail'in saldırılarına seyirci kalmamız söz konusu olamaz. İsrailli çocuklara böyle bir şey yapılırsa, onlar için de saygı duruşunda bulunuruz. Kimse farklı zeminlere çekmesin.

Çelik, uygulamanın ilk olduğunu hatırlatılması üzerine de 'Her şeyin bir ilki vardır'yanıtını verdi.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*