Saygıyla Anıyoruz...

Saygıyla Anıyoruz....9023
  • Giriş : 10.11.2008 / 10:54:00
  • Güncelleme : 11.11.2008 / 08:15:49

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün 70'inci ölüm yıldönümü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Bir zamanlar gelir, beni unutmak ve unutturmak isteyen gayretler belirebilir... Fakat ektiğimiz tohumlar o kadar kuvvetlidir ki verimli neticeleri kalpleri doldurur

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 70. yıl dönümü olan bugün, çeşitli tören ve etkinliklerle anılacak. Türk Ulusu Büyük Önder'ini bugün bir kez daha özlem ve minnetle anacak... Ata'nın 1937'de kaleme aldığı fikirleri onun ne kadar ileri görüşlü olduğunu bugün bir kez daha ortaya çıkardı. Gazi'nin 71 yıl önceden bugünleri anlatan sözleri:

İKİ MUSTAFA

İki Mustafa vardır: Biri ben, et ve kemik geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü ile uğraşan Aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

FİKİR

Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve beni yerenler çıkabilir. Hatta bunlar, benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler, Hint'ten, Mısır'dan döner dolaşır gene gelir, verimli neticeleri kalpleri doldurur.

DEVLET ERKANI ANITKABİR'DE

Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve siyasiler, büyük önder Atatürk'ün ölümünün 70. yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayınladı.
Atatürk'ü anma programı çerçevesinde Ankara'da ilk tören 08.30'da Anıtkabir'de olacak. Saat 10.00'da ise Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu'nda anma programı düzenlenecek.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Hedef, Atatürk'ün öngördüğü muasır medeniyetler seviyesini geçmektir. Bu hedefe doğru yürürken, Türkiye'nin birlik ve beraberlik içinde gelişmesi, büyümesi, modernleşme sürecinin devam etmesi elzemdir."

Meclis Başkanı Köksal Toptan, "10 Kasım, Cumhuriyetin erdemlerine sadakati ve Atatürk'ün ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığı gösterme günüdür."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhuriyetimizin en büyük ideali; inancı, etnik kökeni, yaşam biçimi ne olursa olsun milletimizin bütün fertlerini vatandaşlık temelinde birleştirmek olmuştur."

CHP lideri Deniz Baykal, "70 yıl önce, fikirleri, yaşamı ve eserleriyle ölümsüzlüğü yolcu ettiğimiz Atatürk, aramızdan ayrılışının 70. yılında da değeri her gün biraz daha artan ve sıradanlaştırılmayan bir önderdir.

Bir ülkenin onurunu, haysiyetini koruyarak nasıl değiştirileceğini, dönüştürüleceğini, nasıl çağdaş ve örnek cumhuriyet haline getirilebileceğini hem tarih yazarak hem tarihe not düşerek göstermiş hem de mazlum milletlere örnek olsun diye tarihe tescil ettirmiş olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 70. yılında da saygıyla, şükranla, özlemle anıyor ve arıyoruz."

Genelkurmay eski Başkanı Yaşar Büyükanıt, "'Büyük ölülere matem gerekmez; fikirlerine sadakat gerekir.' düşüncesinden hareketle O'nun maddi varlığının aramızdan ayrıldığı 10 Kasım tarihini bir matem günü olarak kabul etmek yerine, dikkatlerimizi bir kez daha O'nun düşüncelerine yöneltmek için bir fırsat olarak görüyoruz."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Atatürk'ün İstiklal mücadelesini verdiği zorlu dönemde yaşananların, her Türk vatandaşının çok iyi öğrenmesi ve ibret alması gereken bir dönem olduğunu belirtti. Bahçeli, Atatürk'ün; ebediyete intikalinin 70'inci yılında, içeriden ve dışarıdan Türkiye'ye yönelik türlü entrikaların sergilenmekte olduğu çok zor bir dönemde anıldığını ifade etti.

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, bugün gelinen noktanın, başta yönetici ve aydınlar olmak üzere herkesin Atatürk'ü yeniden okumasını ve anlamasını zaruri kıldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*