Sayımda sıkıntı var

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Ev hapsine son veren Adrese Dayalı Nüfus Sayımı tüm yurtta devam ederken, yaşanan anketör sıkıntısı, yetkilileri zora sokuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl Eylül ayında başlanan ve yılbaşında bitirilmesi planlanan sayımın tamamlanması Nisan'a kadar uzayacak. Nisan sonuna kadar sayımı bitirmeyi planladıklarını söyleyen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İstanbul Bölge Müdürü Zeki Bostancı, İstanbul'un henüz yüzde 16'sının sayıldığını açıkladı. İstanbul genelinde sayım elemanı sıkıntısı çektiklerini ifade eden Bostancı, "Şu anda TÜİK'in İstanbul'da sayım için 4 bin personeli bulunuyor. Bu sayının 6 bin olması gerekiyor. Beşiktaş, Bağcılar, Üsküdar, Kağıthane, Küçükçekmece gibi büyük ilçelerde eleman sıkıntısı çekiyoruz" dedi. Bugüne kadar sayım işi için yaklaşık 10 bin kişinin başvurduğunu anlatan Bostancı şöyle konuştu: ''Başvuran kişileri eğitime alıyoruz. Bu 10 bin kişini yarısı eğitimler sırasında işin zor olduğuna kanaat getirerek ayrılıyor. Bir kısmı evraklarını tamamlıyor ancak işe gelmiyor. Diğer bir grupta işe başladıktan sonra zor diyerek ayrılıyor. Eleman konusunda yaşadığımız sorunu çözmek için Büyükşehir ve sivil toplum kuruluşlarında yardım alıyoruz.'' İstanbul'da yapılan çalışmalar ile sayım işleminin yüzde 16'sını tamamlandığını kaydeden Bostancı, ''Sistem kapsamında günde 350 bin veriyi bilgisayarlara girebiliyoruz. Ancak eleman sorunumuz nedeniyle günde 140 bin veri girebiliyoruz sisteme. Eğer eleman sorunumuzu çözebilirsek sayım işlemi belirlenen tarihte rahatlıkla bitirilir" diye konuştu. Bostancı'nın verdiği bilgiye göre, çalışmalar kapsamında şimdiye kadar Türkiye genelinde 33 milyon 8 yüz bin, İstanbul'da ise 1 milyon 815 bin kişi sisteme kaydedildi.

BAŞKA YERDE KAYIT YAPTIRANA CEZA

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Adrese Dayalı Nüfus Sistemi'yle yapılacak sayımlarda, il merkezinde ikamet ettiği halde başka yerlere kayıt yaptıranlar hakkında suç duyurusunda bulunacak. Nüfusun, hizmetlerin planlanması, belediyelere yapılacak devlet yardımlarının miktarı, illerin milletvekili sayısının belirlenmesi gibi önemli sonuçlar doğuracağını söyleyen Bakırcı, bir işini yaptırmak için gelen kişinin nüfus kaydının nerede olduğuna bakılacağını belirterek “Eğer kişi Rize'de oturduğu halde başka bir yerde kayıt olmuşsa onun işini yapmayacağımız gibi hakkında suç duyurusunda da bulunacağım. Başka yerde kayıt olan kişinin su ücretini, oturduğu konutu ikinci konut kabul edip ona göre daha pahalı fiyattan hesaplayacağız” dedi. Başkan Bakırcı, hesaplamalarına göre kentte nüfusun 140 binin üzerinde olması gerektiğini ifade ederek, "Eğer bunun altında bir rakam ortaya çıkarsa, sayımı yapan görevliler hakkında da şikayette bulunacağım” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious