'Sayın Öcalan' Meclis'e de girdi

'Sayın Öcalan' Meclis'e de girdi.9859
  • Giriş : 21.11.2008 / 20:35:00

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis'te Terörist başı Abdullah Öcalan'dan 'Sayın Öcalan' diye bahsetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, cezaevlerindeki mahkumlara eşit muamele yapılması gerektiğini belirterek, terörist başı Öcalan'ın bulunduğu İmralı'nın özel yönetmelik ve talimatlarla yönetilmesini eleştirdi.

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Hasip Kaplan, küresel mali krizin Türkiye'ye etkilerinin araştırılması ve çözüm önerilerinin tespiti için Meclis Araştırması açılmasını istedi. Meclis Araştırması önergesini TBMM Başkanlığı'a verdiklerini dile getiren Hasip Kaplan, krizin yalnızca ekonomiyi değil, toplumsal ve siyasal yapıları da derinden etkilediğini, sosyal riskleri arttırdığını kaydetti.

Basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine Kaplan, terörist başı Abdullah Öcalan'ın bulunduğu İmralı'ya inşaat malzemesi sevk edilmesiyle ilgili gelişmeleri değerlendirdi. İmralı'da yapılanlar hakkında Başbakan, Adalet Bakanı veya İçişleri Bakanı'nın kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini belirten Kaptan, Türkiye'de infaz hukukunun yanlış işlediğini, dünyanın hiçbir yerinde tek kişilik cezaevi olmadığını söyledi.

"Kişiye özel hukuk olmaz" diyen Kaplan, İmralı'nın özel yönetmelik ve talimatlarla yönetildiğini ifade etti. Kaplan, "Türkiye Cumhuriyeti, bir hukuk devleti olarak, hukuk sistemini herkese eşit bir şekilde uygulamalıdır. Türkiye'de 120 bin insan cezaevinde. Paşa olduğu için ayrı, örgüt başı olduğu için ayrı, rütbesine göre ayrı hukuka tabi tutulamazlar. Parti olarak cezaevlerinde eşit hukuk uygulanmasını istedik." diye konuştu.

Terörist başı Abdullah Öcalan'dan 'Sayın Öcalan' diyerek bahseden Hasip Kaplan, 2005 yılında DTP kurulduğunda Öcalan'ın 6 senelik mahkum olduğunu hatırlattı. İmralı'ya başka hükümlülerin nakledilmesinin sorunu özüp çözemeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Kaplan, ''Sorumlu Hükümettir. Soruların muhatabı saydığım bakanlıklardır." dedi.

TERÖRİSTBAŞI, ERGENEKONCULARIN KENDİSİYLE GÖRÜŞTÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan, Ergenekon terör örgütünün bir zamanlar PKK içerisindeki bazı kişilerle ilişki halinde olduğunu itiraf etti.

İmralı'da tutuklu bulunan teröristbaşının haftalık görüşme notları, örgüte yakın internet sitesinde yayınlandı.

Ergenekon terör örgütü operasyonu kapsamında tutuklanan Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün PKK içindeki bazı kişilerle ilişkisi olduğunu ifade eden Öcalan, İmralı'ya getirildiği zaman bu kişilerin kendisiyle görüştüğünü belirtti.

Teröristbaşı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bana görüşmede, 'Bu sorunu kendi aramızda çözelim' dediler. Ama zaman gösterdi ki bunlar dürüst ve ciddi değiller, oyalama ve taktiksel yaklaşmışlar. Bunlar devlete 'Apo'yu kontrol altında tutuyoruz. Apo'yu ve PKK'yı bitiriyoruz, tasfiye ettik, ediyoruz' diyorlardı. PKK'yı denetim altına almaya çalışıyorlardı. PKK içerisinde bazı kişilerle ilişki halindeydi. Veli Küçük onlara, 'PKK bizim kontrolümüzde, PKK'yı bitiriyoruz' diyordu. Ama sonra gördüler ve anladılar ki, beni tasfiye edememişler, bitirememişler."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*