'Sayın Öcalan' polemiği sürüyor

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

İktidar ile ana muhalefet arasındaki ''Sayın Öcalan'' polemiği sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ağır bir dille eleştirdiği CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Erdoğan'ın Abdullah Öcalan konusunda milletin tavrını paylaşmadığı''nı söyledi.
CHP lideri, "Başbakan'ın bu konularda gevşek bir tutumu olduğunu biliyoruz. Milleti çok rahatsız eden benzer yanlışlar yaptı. Terörle Mücadele Yasası'nın 6'ncı maddesine gizlice, Öcalan'ın tahliyesini sağlayacak bir madde koydular. İtiraz edince hık mık deyip çıkardılar. Öcalan karşısında milletin tavrını paylaşmadığını görüyoruz. Milletin tavrından farklı bir tavrı var" dedi.
Erdoğan'ın bir takım çevrelerin sırtını sıvazlamaya çalıştığını, ilişki kurduğunu söyleyen Baykal, Türkiye'ye yapılan ağır hakaretler karşısında ise sessiz kaldığını belirtti.

"Barzani karşısında dut yemiş bülbül"
Başbakan'ın Mesud Barzani karşısında "dut yemiş bülbül" gibi olduğunu, Celal Talabani'ye ses çıkaramadığını, Abdullah Öcalan'a "sayın" dediğini kaydeden Baykal, "Biz 'özür dile' dediğimiz zaman hakaret ediyor" ifadesini kullandı.
Erdoğan'ın 2000 yılında bir radyoya verdiği demeçte Öcalan'a "sayın" dediğinin altını çizen Baykal, delil niteliğindeki CD'nin ellerinde olduğunu söyledi.
Başbakan'ın ağzından çıkan "sayın" ifadesinin bir dil sürçmesi olmadığını vurgulayan Deniz Baykal, "Yanlışlıkla demiş olursun. Öyle birşey yok. Arada zaman farkıyla iki kere aynı ifadeyi kullanıyor. Geçiştirilecek bir olay değil. 'Eski defterleri karıştırıyorlar' (diyor). 2000 ve 2007'de olması arasında fark yok" dedi.
"Üç yıl önce cinayet işlemiş olsan, şimdi çıksa hesabını sormayacak mıyız?" diyen Baykal, "Bu söylenmiş bir laf. Söylenen laf ortada. Söyleyenin kim olduğu ortada. Sen söyledin mi? Kaçıyor. Hakaret ediyor. Ortalığı birbirine katıyor. Dışişleri Bakanı inkar ediyor, Grup Başkanvekili de 'kaset delil sayılmaz' diyor. Mahkeme onu takdir eder. Sen söyledin mi, söylemedin mi?" diye konuştu.
Bu ifadenin kullanılmasının rencide edici olduğunu kaydeden Baykal, "Kim olduğu belli, kimliği belli. Ona 'sayın' demekle onunla kendini aynı tarifin içine yerleştiriyorsun; 'herkes benim kadar saygıdeğerdir' diye" ifadesini kullandı.
Baykal, CD'nin yeni ortaya çıkmış olması konusunda da, "Biz yeni gördük ve tepkimizi gösterdik" dedi. Baykal, CD'nin tüm basında bulunduğunu, kendisine de gazetecilerin verdiğini söyledi.

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adaylığı
CHP lideri, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına aday olması durumunda nasıl bir strateji izleyecekleri konusunda da, "Aday olsun, hep beraber görürüz ne olur, ne biter" dedi. Baykal, sine-i millet konusunun ise, önümüzdeki dönemde değerlendirilebileceğini kaydetti.
Deniz Baykal, AK Parti'nin Köşk anketinde Erdoğan dışında isimlerin telaffuz edilmesini de "arayış başladı" sözleriyle değerlendirdi. Baykal, AK Parti'nin "16 Nisan'a kadar isim telaffuz edilmeyecek" anlayışının değişmesini, Erdoğan'ın "gerilmesi"ne yordu.
Baykal, Adalet Bakanlığı'nın tavrı nedeniyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerinin yapılamaması konusunda da, "yargı bağımsızlığının siyasi tahakküm altına alındığını" kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious